czwartek, 4 sierpnia 2022 10:47

Nowoczesne technologie w przedszkolu

Autor Artykuł sponsorowany
Nowoczesne technologie w przedszkolu

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci spędzają każdego dnia kilka godzin. Dlatego ważne, aby czuły się w nim bezpieczne i radosne. Dla małych ludzi to w zasadzie drugi dom. Czy w placówce powinny być wykorzystywane nowoczesne technologie?

Przedszkole, miejsce do zabawy i nauki

Warto sobie uzmysłowić, że przedszkole to nie tylko "przechowalnia" dla dziecka w czasie, gdy jego rodzice pozostają w pracy. Tutaj maluch uczy się, bawi, nawiązuje swoje pierwsze przyjaźnie. W każdej sali dostępne są różnego typu zabawki i pomoce edukacyjne, dopasowane do wieku dzieci. Klocki, lalki, samochody, gry - tutaj każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. A czy w przedszkolu są lub powinny być dostępne nowoczesne technologie? Odpowiedź jest jedna: to zależy.

Nowoczesne technologie w przedszkolu?

Nowoczesne technologie to określenie bardzo szerokie. Najczęściej kojarzone jest z komputerem, smartfonem czy Internetem. Ale to nie jedyne możliwości. Tak naprawdę nowoczesne technologie od lat dostępne są w szkołach, gdzie wykorzystuje się różnego typu tablice interaktywne, rzutniki i innego typu urządzenia, które wspomagają proces edukacyjny. Również dla przedszkolaków dostępne są takie tablice, jednak czy będą wykorzystywane - w dużym stopniu zależy od podejścia danej placówki.

Tak naprawdę technologie w różnej postaci dostępne są wszędzie, a izolowanie placówek takich jak przedszkola czy szkoły nie ma większego sensu. Technologia nie jest zła, o ile będzie mądrze i z umiarem wykorzystywana.

Rozwiązania dla przedszkoli, czyli co się sprawdzi wśród dzieci

Przedszkolaki chętnie się bawią, a nowe technologie mogą pomóc uatrakcyjnić tę czynność. Świetną propozycją, wartą rozważenia jest dywan interaktywny. Rozwiązanie, które wspomaga proces edukacji przez zabawę, ale rewelacyjnie sprawdzi się też w gabinetach rehabilitacyjnych oraz podczas terapii. Wykorzystanie magicznego dywanu w codziennej pracy jest korzystne zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Szczególnie, że tzw. interaktywna podłoga pozwala angażować wszystkie zmysły dziecka, sprawiając, że chętnie bierze ono udział w zajęciach. Dlaczego warto z niego korzystać? Bo poza nauką wpływa korzystnie na koordynację wzrokowo-ruchową, pomaga odkrywać i sprawnie się poruszać usprawniając  umiejętności motoryczne czy orientację przestrzenną.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje