czwartek, 30 stycznia 2020 16:33

Nowy Sącz. Tropem Wilczym. Zobacz wyjątkowy spot

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz. Tropem Wilczym. Zobacz wyjątkowy spot

1 marca w Nowym Sączu odbędzie się Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy przygotowali z tej okazji wyjatkowy spot, zapowiadający to wydarzenie.

Bieg wpisuje się w ustanowione w 2011 r. świętem państwowym obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok. 75 tysięcy uczestników z 365 miast, w Polsce i za granicą (w Melbourne, Nowym Jorku, Chicago, Sydney, Wiedniu i Wilnie) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W VIII edycji  Biegu Tropem Wilczym weźmie udziuał również Nowy Sącz. Organizatorem wydarzenia jest firma ActivLand, a partnerem Okręgowe Muzeum w Nowym Sączu. 1 marca na terenie Miasteczka Galicyjskiego odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz szerego dodatkowych atrakcji. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Nowym Saczu odbędzie się też I Otwarty Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaplanowano na sobotę 29 lutego na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Nowym Sączu, ulica Tarnowska 32.

Małopolska, a zwłaszcza Sądeczyzna ma wyjątkowe miejsce w historii polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Tu działały oddziały Żandarmeria, kapelan wyklętych o. Władysław Gurgacz i ideebezkompromisowej walki o całkowitą niepodległość Polski przekazywano z pokolenia na pokolenie.

Organizatorzy sądeckiej edycji Biegu Tropem Wilczym przygotowali z tej okazji wyjatkowy spot zapowiadający to wydarzenie.

Szczegółowy program i ważne informacje na temat Biedu Tropem Wilczym w Nowym Sączu znajdziecie tu:

Nowy Sącz Tropem Wilczym, czyli Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Po kilku latach przerwy w Nowym Sączu w ramach ogólnopolskiej imprezy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych 1 marca odbędzie się bieg na dystansie honorowym 1963 metrów, który odnosi się historycznie do daty zabicia w walce ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Tegoroczna…

Wywiad z organizatorem i inicjatorem wydarzenia w Nowym Sączu, Krzysztofem Saczką tu:

Nowy Sącz. Biegniemy, by pamięć o nich się nie zatarła
1 marca w Nowym Sączu odbędzie się poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych Bieg Tropem Wilczym. O tej wyjątkowej inicjatywie, która po raz ósmy odbywa się w całym kraju, rozmawiamy z Krzysztofem Saczką, organizatorem drugiej edycji biegu w Nowym Sączu, pierwszej po kilkuletniej przerwie - biegaczem, …

Patronat nad Biegiem ma www.glos24.pl i Głos Sądecki

Nowy Sącz - najnowsze informacje