środa, 7 października 2020 16:35

Nowy Targ: W tym kościele dzięki kosmicznej technologii COVID-em nikt nie może się zarazić?

Autor Mirosław Haładyj
Nowy Targ: W tym kościele dzięki kosmicznej technologii COVID-em nikt nie może się zarazić?

W niedzielę, 4 października proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu podczas mszy świętej powiedział, że nikt w kościele nie może się zarazić ani grypą, ani COVID-em. To dzięki zainstalowaniu w kościele kosmicznej technologii opracowanej przez NASA, znajdujące się w powietrzu wirusy są niszczone. I to tak skutecznie, że nie trzeba zakładać maseczki.

Podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich na mszy świętej ksiądz kanonik Jan Karlak, proboszcz nowotarskiej parafii pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II powiedział, że w systemie wentylacyjnym świątyni po czterech miesiącach prac został zainstalowany system oparty na kosmicznej technologii NASA, dzięki któremu wierni przebywający w kościele nie muszą obawiać się zakażenia. Cytowany przez portal nowytarg24.tv kapłan powiedział:

Proszę się nie martwić, w tym momencie nikt w naszym kościele nie może się zarazić ani grypą, ani COVID-em, ani żadną inną bakterią czy wirusem.

W piątek, 2 października na facebookowym profilu parafii pojawił się post, w którym wierni zostali poinformowani, że kościół pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu otrzymał certyfikat "BEZPIECZNY KOŚCIÓŁ". Jak można dowiedzieć się z wpisu, w parafialnym kościele został zainstalowany system do sanitaryzacji powietrza "oparty o technologię fotokatalizy (promieniowanie UV-C) i utleniania tlenkiem tytanu (Tio2)". Jak można przeczytać dalej w komunikacie w wyniku reakcji "powstaje nadtlenek wodoru (H2O2), pracujący podczas użytkowania obiektu przez ludzi oraz system do ozonowania (O3) przeznaczony do dezynfekcji pomieszczeń poza użytkowaniem obiektu przez ludzi". Ponadto w facebookowym wpisie można przeczytać, że system skutecznie usuwa bakterie i wirusy w tym grypy oraz koronawirusa. Dzięki temu system zabezpiecza "przed zakażeniami pomiędzy ludźmi".

Kościół pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu otrzymał certyfikat "BEZPIECZNY KOŚCIÓŁ". W tym tygodniu nasz kościół został...

Posted by Parafia Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu on Friday, October 2, 2020
– To są technologie kosmiczne. Obecnie Boeing (amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny – przyp. red.) montuje te urządzenia w nowych samolotach, które produkuje. To wszystko sprawia, że w liturgii można uczestniczyć bez maseczki. Ale jeśli ktoś chce być w maseczce to proszę bardzo, ja mu tego nie zabronię. Natomiast tak jak mówiłem, nie można się w naszym kościele niczym zarazić

– powiedział portalowi nowytarg24.tv ks. proboszcz.

Proboszcz się zagalopował

Portal rmf24.pl, który zajął się tą sprawą, dotarł do właściciela firmy Alfa-Went z Trzebini Piotra Czecha. Była ona odpowiedzialna za montaż "kosmicznych" urządzeń i wystawienie certyfikatu, który wierni mogli zobaczyć na Facebooku parafii. Komentując nowotarską sprawę dla rmf24.pl, Czech podkreślił, że "urządzenia te rzeczywiście dezaktywują patogeny, ale nie natychmiast". Z tego względu "nie można więc zrezygnować z maseczek czy dezynfekcji rąk", ponieważ system zamontowany w kościele owszem dezynfekuje powietrze, ale nie od razu. Cytowany przez rmf24.pl Czech powiedział też, że "przepisy nakazują używanie maseczek w kościołach". Stwierdził także, że "Ksiądz się trochę zagalopował".

Z kolei Marcin Malicki z kieleckiej firmy ActivTec, która jest przedstawicielem amerykańskiego producenta tej technologii, poproszony przez rmf24.pl o komentarz, stwierdził:

–  Ksiądz opowiada herezje.

Co tam zostało zainstalowane?

W rozmowie z portalem nowytarg24.pl ks. proboszcz tłumaczył, że poza zainstalowaniem w parafialnym kościele klimatyzacji, została podjęta decyzja o montażu systemu zwalczającego patogeny - bakterie, pleśnie, grzyby i wirusy. Zamontowany sprzęt działa tylko raz w tygodniu, w godzinach 21:00-22:00, gdy kościół jest zamknięty i nikogo w nim nie ma.

– To jest system ozonowania powietrza, który również zabija wszelkie bakterie i wirusy. Ma jednak taką moc, że gdybyśmy byli jednocześnie w czasie ozonowania tego pomieszczenia to mogłoby to nam grozić śmiercią

– powiedział cytowany przez nowytarg24.pl proboszcz. Po procesie dezynfekcji przez godzinę kościół jest wentylowany, by usunąć szkodliwe pozostałości.

W nowotarskiej parafii został zainstalowany sprzęt sprowadzony z Chin. Firma odpowiedzialna za montaż zapewniła, że producent posiada wymagane certyfikaty i badania potwierdzające skuteczność.

Prawdą jest, że NASA opracowała technologię dezynfekcji w celu uzdatniania powietrza w statkach kosmicznych. Przypuszczalnie chińska firma skopiowała amerykański patent.

Marcin Malicki, oficjalny przedstawiciel amerykańskiego producenta stwierdził w rozmowie z rmf24.pl, że

Tak naprawdę nie wiemy, co tam zostało zainstalowane. Mamy setki realizacji w całym kraju i badania międzynarodowe i polskie potwierdzające jej skuteczność.

Malicki dodał, że, choć urządzenie jest skuteczne, to nie można zrezygnować z podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Mamy certyfikat potwierdzający, że działa skutecznie na powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, na powierzchnie. Nikt nie może jednak rezygnować z maseczek czy dezynfekcji rąk.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: rmf24.pl, nowytarg24.tv
Fot.: Facebook/ Parafia pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II

Podhale

Podhale - najnowsze informacje