sobota, 2 listopada 2019 11:35

Odbudowa nowosądeckiego zamku coraz bardziej realna

Autor Marzena Gitler
Odbudowa nowosądeckiego zamku coraz bardziej realna

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel i prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego Jarosław Suwała przedstawili plan odbudowy nowosądeckiego Zamku. Władze zapraszają do dyskusji na ten temat.

- Temat Zamku Królewskiego w Nowym Sączu jest często poruszany przez mieszkańców Nowego Sącza. Zamek to nasza chluba i duma, dlatego też kilka miesięcy temu poprosiłem prezesa Jarosława Suwałę, aby zajął się tą sprawą – powiedział prezydent Ludomir Handzel. - Mam nadzieję, że nasze działania będą stanowić wstęp do dyskusji nad kwestią odbudowy zamku, jej celowości, a także tempa tego przedsięwzięcia. Rekonstrukcja tego obiektu byłaby przełomowym momentem w historii Nowego Sącza i jest to olbrzymia szansa dla ożywienia turystyki w mieście – dodał prezydent.

Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego zleciła już badania archeologiczne, które zakończą się w pierwszej połowie przyszłego roku.

- Do tej pory nie wykonano jeszcze szczegółowych badań wykopaliskowych wzgórza zamkowego. Wiemy jedynie, że wzgórze rozerwał wybuch w 1945 roku, po którym pozostał duży lej. Obecnie czekamy na zezwolenie Muzeum Okręgowego na przyjęcie wykopanych znalezisk – mówił prezes SARR Jarosław Suwała.

W odbudowie nowosądeckiego Zamku, mogą także pomóc mieszkańcy miasta. Na stronie www.zameksacz.pl, można podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi planowanej inwestycji, oraz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami.

Inf. i foto: UM NS

Nowy Sącz - najnowsze informacje