środa, 31 stycznia 2024 10:57

Ostatnie chwile najsłynniejszych schodów w Krakowie. Wiemy, co się z nimi stanie

Autor Karolina Kurando
Ostatnie chwile najsłynniejszych schodów w Krakowie. Wiemy, co się z nimi stanie

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace demontażowe niedziałających ruchomych schodów przy Galerii Krakowskiej. Już niedługo na ich miejscu pojawią się nowe.

Wiecznie zatłoczona winda prowadząca na górny poziom Małopolskiego Dworca Autobusowego, wnoszenie ciężkich walizek po kilkudziesięciu schodach, irytacja i nieśmiałe prośby o pomoc z bagażem. Ten, kto kiedykolwiek znalazł się na Dworcu Głównym Wschód zna te problemy chociażby z widzenia.

Początek prac demontażowych

Słynne krakowskie schody, niegdyś ruchome, będące doskonałym materiałem do tworzenia memów, już niedługo staną się historią. Dziś, w środę 31 stycznia, schody zostały ogrodzone. W przyszłym tygodniu rozpocznie się ich rozbiórka.

150 tys. a nie 3 mln? Radny ma pomysł na wymianę (nie)ruchomych schodów przy dworcu autobusowym
Zepsute schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie mają niebawem doczekać się wymiany i zadaszenia. Szacowany koszt inwestycji to ok. 3 mln zł. Radny Łukasz Wantuch przekonuje, że można to zrobić taniej. Odwiedzający Małopolski Dworzec Autobusowy w Krakowie mają okazje zobaczyć najsłynni…

W końcu przestały działać

Schody działały (lub nie) od 2005 r. Były naprawiane około 19 razy. Pas schodów prowadzących w górę nie działa całkowicie od listopada 2018, pas prowadzący w dół na stałe zatrzymał się w lutym 2019.

Harmonogram prac. Kiedy skorzystamy z nowych schodów?

We wrześniu 2023 r. podpisana została umowa z firmą Gomibud, która zajmie się budową nowych schodów. Umowę podpisano na kwotę 4,1 mln zł. W planach jest zaopatrzenie nowych schodów w zadaszenie oraz podgrzewane poręcze.

Przez najbliższe dwa miesiące (luty-kwiecień) trwać będą prace demontażowe starych elementów oraz przygotowanie miejsca pod nowe schody, których budowę zaplanowano na okres kwietnia-maja. W maju powstanie zadaszenie, a gotowe schody zostaną oddane do użytku prawdopodobnie w lipcu.

Będziecie tęsknić?

Źródło: Demotywatory.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka