piątek, 15 kwietnia 2022 07:27

Oszuści działają na wszelkie sposoby. Ten 67-latek oszukał na ponad 800 tysięcy złotych

Autor Norbert Kwiatkowski
Oszuści działają na wszelkie sposoby. Ten 67-latek oszukał na ponad 800 tysięcy złotych

Policjanci z Komisariatu Policji w Krzeszowicach zatrzymali 67-letniego oszusta działającego metodą „na wypadek”. Oszukał kilku seniorów. Szkody sięgają 800 tysięcy złotych. Podejrzany usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany.

Pomimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, Policja nadal odnotowuje przypadki oszustw dokonywanych metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”, czy „na pracownika banku”. Oszuści wymuszają na ofierze szybkie podejmowanie decyzji manipulując nimi, a brak czasu do namysłu i łatwowierność szczególnie osób starszych sprawia, że tracą oszczędności życia.

W drugiej połowie marca oszust, działający metodą  „na wypadek” uaktywnił się w gminie Krzeszowice. 21 marca br. zadzwonił do 90-letniejmieszkanki Krzeszowic podając się za policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej poinformował ją o tym, że jej córka spowodowała wypadek, w której ranna została kobieta z dzieckiem, po czym nakłaniał 90-latkę  do przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez jej córkę. Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy oszust poinformował 90-latkę, że po odbiór pieniędzy niebawem zgłosi się kurier. Przerażona seniorka, wierząc w opisaną sytuację, przekazała „kurierowi” 15 tysięcy złotych, zapakowanych w kopercie i reklamówce. Zaraz potem ślad po pieniądzach i oszuście się urwał. W tym czasie doszło także do kilku nieudanych prób wyłudzenia pieniędzy od innych mieszkańców tego regionu.

Sprawą zajęli się policjanci z Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Podczas intensywnych działań i w oparciu o zebrane informacje kryminalni szybko ustalili kto może brać udział w tym procederze i wpadli na trop 67-latka z powiatu olkuskiego. Zgromadzony materiał dowodowy nie budził wątpliwości, że to właśnie on oszukał mieszkankę Krzeszowic. We wtorek (12 kwietnia 2022 roku) kryminalni udali się do miejsca zamieszkania oszusta, gdzie go zatrzymali. Stróże prawa zabezpieczyli przy nim 3 tysiące złotych i 350 euro, które, jak wszystko na to wskazuje,  mężczyzna odebrał od swoich ofiar.
W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że 67-latek przy udziale prawdopodobnie innych osób w ten sam sposób oszukał trzy kolejne osoby, a próbował jeszcze cztery. Wszystkie te ofiary są w podeszłym wieku i  pochodzą z województwa małopolskiego i śląskiego. W wyniku tych przestępczych działań oszust wyłudził blisko 800 tysięcy złotych.

67-latek usłyszał osiem zarzutów, w tym cztery dokonania oszustwa, a pozostałe dotyczące usiłowania. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek Prokuratury Kraków-Krowodrza zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, zarówno pod kątem ewentualnych innych osób biorących udział w tym procederze, jak i osób pokrzywdzonych, bo nie wykluczone, że ofiar było więcej.

Źródło oraz foto: Małopolska Policja

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje