niedziela, 8 maja 2022 10:30

Patriotyczne święto w Koźmicach Wielkich przy pomniku dawnego bohatera

Autor Marzena Gitler
Patriotyczne święto w Koźmicach Wielkich przy pomniku dawnego bohatera

Niech flaga Polski przypomina nam, że to, co mamy, mogą nam odebrać, dlatego musimy mieć dużo sił, by bronić naszych wartości – mówił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Na miejskich obchodach Dnia Flagi w Kożmicach Wielkich nie zabrakło odniesień do wojny za wschodnią granicą.

2 maja 2022 r. w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Koźmicach Wielkich odbyły się uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej z placówki „Sosna – Las”. W obecności 2 Drużyny Harcerskiej Sokoły z Gorzkowa - Hufiec Wieliczka oraz pocztów sztandarowych odśpiewano Hymn Państwowy.

Biało - czerwona flaga powiewała z masztu usytuowanego obok pomnika w trakcie trwania uroczystości. W ten sposób oddano polskiej fladze honor i szacunek.

Chcielibyśmy w tym dniu spokojnie usiąść i popatrzeć, jak powiewa nasza biało-czerwona flaga, ale dzisiaj to nie wystarczy, bo obok nas jest wojna i ta flaga wymaga od nas bohaterstwa, odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za innych. Przychodzą do nas ludzie, którzy mieli wszystko, a teraz nie mają prawie nic i proszą o pomoc. Jaka jest nasza postawa? A jeśli my też będziemy musieli kiedyś uciekać? Niech flaga Polski przypomina nam, że to, co mamy, mogą nam odebrać, dlatego musimy mieć dużo sił, by bronić naszych wartości – podkreślił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Program artystyczny pod tytułem "Jest takie miejsce" zaprezentowali uczniowie z klas V-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Koźmicach Wielkich. Grupę przygotowali Renata Fajfer i Bartosz Matras.

Po występach artystycznych przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

Orkiestra Koźmice Wielkie zaprezentowała najbardziej znane utwory patriotyczne.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania mogli skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Całość uroczystości poprowadził Adam Marek Panuś – Sekretarz Gminy Wieliczka.

Warto dodać, że Pomnik Żołnierzy Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej z placówki „Sosna – Las” w Koźmicach Wielkich znajduje się przy domu rodzinnym Józefa Kurka (1913-1997) - kapitana Armii Krajowej odznaczonego Orderem Wojennym Virtuti Militari – najwyższym polskim odznaczeniem wojennym, nadawanym za wybitne zasługi bojowe. W latach 1940 – 1945 znajdował się tam ukryty skład broni Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej z placówki „Sosna-Las”. W roku 2016 obok pomnika postawiono popiersie kpt. Józefa Kurka.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje