Na ten obiekt mieszkańcy Krynicy-Zdroju czekali od lat. W centrum krynickiego uzdrowiska stanął nowoczesny amfiteatr, który stanie się miejscem kulturalnych wydarzeń.
W piątek, 23 sierpnia w uroczyście otwarto nowy amfiteatr, który powstał w centrum Krynicy-Zdroju. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Małopolski, Witold Kozłowski.
O budowę zadaszonego amfiteatru w Krynicy, na wzór tego, który już funkcjonuje w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu, zabiegano od lat. Inwestycja ruszyła w 2022 roku. Nowy obiekt w dużej części jest drewniany, nawiązując tym samym do tradycyjnej krynickiej architektury – słynnych willi przy Bulwarach Dietla. Dach przypomina liście klonu jaworu, które licznie porastają całe Pasmo Jaworzyny. Zadaszenie jest skonstruowane tak, by nie przesłaniało widoku na zabytkowe zabudowania uzdrowiska.
Amfiteatr zlokalizowano wśród zieleni, na ul. Nikifora Krynickiego, przy dolnej stacji kolei linowo-terenowej na ciesząca się coraz większym zainteresowaniem turystów Górę Parkową, z którą jest połączony deptakiem. Tworzą więc wspólny kulturalny kompleks, który może stać się arena dla wielu wydarzeń. Obiekt ma zadaszoną scenę o powierzchni 100 m2. Może pomieścić 1050 osób, z czego około 300 pod dachem.
Amfiteatr wybudowała firma ERBET z Nowego Sącza. Budowa obiektu wraz z kosztem projektu i nadzoru pochłonęła blisko 20 milionów złotych. Na ten cel samorząd pozyskał 9,9 mln dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, a pozostałe środki Krynica dołoży z budżetu, na co zgodę we wrześniu ubiegłego roku wyraziła rada miasta.
- Perła małopolskich uzdrowisk ma wreszcie amfiteatr, na jaki zasługuje. Ten obiekt będzie służyć nie tylko mieszkańcom Krynicy-Zdroju, ale i turystom, którzy tłumnie ją odwiedzają. Gratuluję tego wspaniałego miejsca i życzę wielu sukcesów kulturalnych i artystycznych doznań! - mówi wicemarszałek Witold Kozłowski, który nie kryje radości z tak nowoczesnego budynku na Sądecczyźnie.
Pierwszy koncert w amfiteatrze odbył się już 11 sierpnia w ramach tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury, jednak oficjalne otwarcie zaplanowano na 23 sierpnia. Z tej okazji na scenie zagrał krakowski zespół Kroke, grający nie tylko muzykę klezmerska, ale odważnie eksperymentujący z tzw. muzyką świata, łącząc brzmienia z różnych kultur. Utwór "The Secrets of The Life Tree" w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha "Inland Empire", a Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Zespół współpracował też z Peterem Gabrielem i Nigelem Kennedym, z którym nagrał płytę "East Meets East".
Co ciekawe – amfiteatr już tętni życiem. W sobotę 23 sierpnia mogli go podziwiać uczestnicy XII Hubertusa Krynickiego, na którym koncert góralskich i klasycznych przebojów zagrała Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto w Łącku pod kierownictwem Stanisława Strączka.
fot. Fb. Moja Krynica