niedziela, 27 grudnia 2020 08:08

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona! Zobacz relację

Autor Tomasz Stępień
Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona! Zobacz relację

Ruszył Narodowy Program Szczepień.

Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka szpitala CSK MSWiA jest pierwszą osobą w Polsce, która została zaszczepiona szczepionką na Covid-19.

Pielęgniarka przyjęła szczepienie kilka minut po godz. 8:30.

– Nie bolało – takie były jej pierwsze słowa tuż po zabiegu.

🔴 NA ŻYWO: Pierwsze szczepienia w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Sobota, 26 grudnia 2020

To historyczny moment - powiedziała tuż przed przyjęciem szczepionki Naczelna Pielęgniarka MSWiA Alicja Jakubowska. Pierwsze szczepionki podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w poświąteczną niedzielę 27 grudnia 2020 roku o godz. 8:30. Zaraz po Alicji Jakubowskiej zaszczepiono zarządzającego placówką prof. Waldemara Wierzbę i dyrektora medycznego dr Artura Zaczyńskiego. Symboliczne szczepienie odbyło się przed kamerami. Było jednym z wielu, jakie 27 grudnia przeprowadza się  w szpitalach w całym kraju.

Bezpieczna szansa na powrót do normalności

Jeśli chcemy wrócić do normalności, wygrać z chorobą, nie ma innej możliwości – trzeba się zaszczepić – powiedziała Alicja Jakubowska.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

-

Polska

Polska - najnowsze informacje