czwartek, 4 lutego 2021 15:22

Plan szczepień dla nauczycieli – wiemy jak będzie wyglądał

Autor Wiktoria Mitura
Plan szczepień dla nauczycieli – wiemy jak będzie wyglądał

W pierwszej kolejności proponujemy szczepienia nauczycielom, którzy pracują w szkołach w trybie stacjonarnym - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Szczepienia pozostałych nauczycieli rozpoczną się gdy ta pierwsza wspomniana grupa zostanie zaszczepiona.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ministra edukacji Przemysława Czarnka
oraz szefa KPRM Michał Dworczyk poinformowano o planie szczepień dla nauczycieli. Już od poniedziałku ruszają zapisy na szczepienia dla nauczycieli. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną nauczyciele m.in. przedszkoli, żłobków.

- Nauczyciele, którzy będą w pierwszej kolejności szczepieni to nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele w placówkach specjalnych oraz nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu - wymienił Czarnek. Jak dodał, do tej grupy zaliczają się też zatrudnieni w placówkach pomocy pedagogicznej.

Jak nauczyciele mogą się zapisać?

Każdy nauczyciel, który będzie chciał się zaszczepić, będzie mógł zgłosić się do dyrektora swojej placówki.

Szczepienia ruszą od 12 lutego

Pierwsze szczepienia nauczycieli ruszą w przyszły piątek (tj. 12 lutego). Planuje się, że tą grupę uda się zaszczepić do końca lutego.

Natomiast w najbliższy poniedziałek trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca (około 120 tysięcy dawek). To właśnie tym preparatem będą szczepieni nauczyciele.

- Nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych (...). Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca - czyli do końca lutego - uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów itp. - wymieniał Dworczyk.

Powrót reszty uczniów do szkół

Decyzja o tym, czy dzieci wrócą do szkół zależy od wielu czynników - mówił Czarnek. - Jesteśmy przygotowani na wariant szybkiego powrotu do szkół - dodał podkreślając, że wiele zależy od analiz i opinii ekspertów.

Luzowanie obostrzeń

W Ministerstwie Zdrowia trwają ostatnie prace w sprawie podjęcia decyzji o luzowaniu obostrzeń. Decyzje zostaną przedstawione jutro przez Mateusza Morawieckiego.

- Komunikację w tak ważnych dla Polaków sprawach należy prowadzić w sposób odpowiedzialny (...). Te decyzje zostaną przedstawione jutro przez pana premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia. Do tego czasu nie będziemy udzielali na ten temat informacji - odparł Dworczyk.

Polska

Polska - najnowsze informacje