piątek, 24 września 2021 13:31

Policjanci odnaleźli skradziony z kościoła obraz. Pochodził z XVI wieku...

Autor Norbert Kwiatkowski
Policjanci odnaleźli skradziony z kościoła obraz. Pochodził z XVI wieku...

To niewątpliwie duży sukces proszowickiej policji. Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia - zajęli się poszukiwaniem zaginionego obrazu „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” pochodzącego z XVI wieku. W toku dochodzenia zabytek został zlokalizowany w domu aukcyjnym w Warszawie gdzie proszowiccy policjanci dokonali jego zabezpieczenia razem z kryminalnymi z komendy stołecznej.

Na początku czerwca br. Wojewódzki  Urząd  Ochrony  Zabytków  w Krakowie podczas czynności służbowych ujawnił  w wyposażeniu kościoła parafii rzymskokatolickiej w Żębocinie (powiat proszowicki) brak obrazu „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” figurującego w rejestrze zabytków.  Ten zabytek ruchomy to tempera na desce w stylu gotycko – renesansowym, nieznanego autora. Powstanie  dzieła szacowano na  lata 1520-1530.  Wartość rynkowa takiego obrazu mogłaby osiągnąć obecnie 100 000 zł a nawet kilkaset tysięcy złotych.  

O zniknięciu  zabytku Wojewódzki  Urząd  Ochrony  Zabytków  w Krakowie  powiadomił Komendę Powiatową Policji w Proszowicach, gdzie wszczęto w tej sprawie dochodzenie.  Policjanci zajęli się  ustalaniem okoliczności  utraty obrazu   i skoncentrowali się też na jego odzyskaniu. W tym celu zaczęli m.in. sprawdzać punkty handlujące działami sztuki.  W toku dochodzenia ustalono, że obraz  jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

20 września br.  policjanci z  komendy powiatowej w Proszowicach  udali się do Warszawy, gdzie przy udziale funkcjonariuszy pionu kryminalnego z Komendy Stołecznej Policji dokonali w domu aukcyjnym zabezpieczenia obrazu oraz przeprowadzili jego oględziny. Następnie zabytek został przekazany przez proszowickich policjantów do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.
Dochodzenie w tej sprawie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków - Nowa Huta  jest w  toku.

Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty tego dzieła sztuki  nie podajemy więcej szczegółów na temat tej sprawy.

Proszowice - najnowsze informacje