środa, 18 listopada 2020 10:22

Powiat krakowski: Oszust podał się za pracownika banku. Z konta ofiary zaciągnął kredyty

Autor Aleksandra Tokarz
Powiat krakowski: Oszust podał się za pracownika banku. Z konta ofiary zaciągnął kredyty

Policjanci z powiatu krakowskiego ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku. Drogą telefoniczną oszust podający się za konsultanta banku uzyskuje dostęp do konta swojej ofiary i zgromadzonych na nim pieniędzy. W ten sposób mieszkanka powiatu krakowskiego straciła swoje oszczędności, a z jej konta bankowego zaciągnięto dwa kredyty.

W ostatnim czasie, w powiecie krakowskim pojawił się przypadek oszustwa metodą „na pracownika banku”. Dzięki tej metodzie, sprawcy są w stanie przejąć dostęp do konta bankowego i środków na nim zgromadzonych. Jak to wygląda w praktyce? Oszust dzwoni do danej osoby i przedstawia się jako konsultant bankowy i informuje o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary. Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy, „konsultant” poleca zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu zdalne wykonywanie działań na smartfonie czy komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust ma dostęp do naszego urządzenia i tym samym konta, z którego dokonuje przelewów, a następnie wypłaca wszystkie zgromadzone na nim środki.

Oszuści w Małopolsce stosują nową metodę! Ich celem była gmina Krzeszowice
Pomimo licznych apeli i akcji profilaktyczno - informacyjnych dotyczących oszustw dokonywanych metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i „na wypadek”, do policjantów wciąż docierają sygnały o kolejnych wyłudzeniach oszczędności od osób starszych. Oszuści w Małopolsce stosują także nową metodę. Człon…

Po wykonaniu operacji fałszywy konsultant informuje, o tym że konto chwilowo zostaje zablokowane, a zgromadzone środki, z uwagi na zagrożenie, zostaną chwilowo przelane na konto zastępcze. Przejęte środki przelewane są najczęściej na konta bankowe kantorów wymiany walut, skąd w formie gotówki są pobierane przez oszustów. Często zdarza się również, że po przejęciu dostępu do konta sprawca zaciąga tzw. szybki kredyt.

W taki właśnie sposób w ostatnim czasie została oszukana mieszkanka powiatu krakowskiego, która w  wyniku działania oszustki podającej się za pracownika banku straciła swoje oszczędności w kwocie ponad 5 tysięcy złotych. Dodatkowo z jej rachunku bankowego oszustka zaciągnęła dwa szybkie kredyty w kwocie bliskiej 10 tysięcy złotych.

Sztuczne płuca oddychają już krzeszowickim powietrzem!
W centrum Krzeszowic stanęły sztuczne płuca, które przez dwa tygodnie mają mierzyć poziom zanieczyszczeń tamtejszego powietrza. Celem kampanii jest pokazanie mieszkańcom czym oddychają. W ramach kampanii edukacyjnej „Małopolska bez smogu – zobacz, czym oddychasz. Zmień to” na krzeszowickim rynku st…

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności ! Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

inf. KPP Kraków, fot. ilustracyjne/pixabay

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje