wtorek, 18 stycznia 2022 10:24, aktualizacja 3 lata temu

Prof. Pyrć: Są osoby, które chcą, by epidemia koronawirusa trwała jeszcze długo. Czekają nas ciężkie czasy

Autor Głos 24
Prof. Pyrć: Są osoby, które chcą, by epidemia koronawirusa trwała jeszcze długo. Czekają nas ciężkie czasy

Profesor Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog wyjaśnia, że w najbliższym czasie czeka nas znaczny wzrost zakażeń koronawirusem. Zachorowań będzie dużo więcej niż w poprzednich falach.

13 z 17 osób tworzących Radę Medyczną zrezygnowało ze pełnienia funkcji doradczej. W rozmowie z Polską Times prof. Krzysztof Pyrć wyjaśnia, że zespół ekspertów z zaangażowaniem udzielał premierowi rad, dopóki był słuchany.

– My funkcjonowaliśmy jako rada doradcza i staraliśmy się te rady dawać, dopóki to było słuchane. Dopóki mieliśmy możliwość artykulacji, czuliśmy, że warto. Kiedy przestało być słuchane, to troszkę ta energia z nas uszła, a kiedy straciliśmy możliwość wypowiadania się, uznaliśmy, że to nie ma sensu.

Zdaniem eksperta, w Polsce są osoby, którym zależy na tym, by epidemia koronawirusa trwała jeszcze długo. W efekcie ich działań w kraju spada liczba szczepień przeciw COVID-19.

–  Źródeł tego trzeba szukać w tym, że mamy bardzo niewielką, ale bardzo głośną grupę osób, które negują szczepienia, negują sposoby wyjścia z pandemii. Ewidentnie chcą, aby ta pandemia trwała jeszcze długi, długi czas. Te osoby zawsze były, w każdym społeczeństwie są, ale w Polsce z jakiegoś powodu uzyskały bardzo mocny głos, który był wspierany przez osoby, które są opiniotwórcze. Duża część osób chyba się w tym wszystkim pogubiła: skąd ktoś, kto nie jest wirusologiem, nie siedzi w tym na co dzień, ma wiedzieć kto ma rację. Ten wirus był wykorzystywany bardzo często do załatwiania innych interesów, co taki miało wpływ, że nam się pół społeczeństwa gdzieś pogubiło.

Prof. Pyrć w rozmowie z Polską Times wyraził nadzieję, że osoby, które będą tworzyć nową radę przy premierze, okażą się sensowne:

– Mam nadzieję, że uda się ściągnąć dobrych, sensownych ludzi, którzy będą starali się mówić dalej to, co mówi nauka. Czy warto taką interdyscyplinarną radę tworzyć? Tak oczywiście, zwłaszcza w tym etapie, gdy będziemy wychodzili z pandemii

Według eksperta, podczas piątej fali zakażeń będzie więcej niż do tej pory, a system zdrowia zostanie przeciążony:

– Zakażeń na pewno będzie bardzo dużo, więcej niż w poprzednich falach. Na pewno system ochrony zdrowia będzie przeciążony. Na szczęście, bazując na doświadczeniach z innych krajów, możemy mieć nadzieję, że wcześniejsze szczepienia, ale także przechorowanie, zmniejszają ryzyko ostrego przebiegu COVID-19. Na pewno czekają nas trudne czasy, ale miejmy nadzieję, że nie tak tragiczne jak to miało miejsce na początku. My jesteśmy już na (piątej) fali (epidemii).

Inf.: Polska Times

Obserwuj nas w Google News

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka