środa, 30 marca 2022 14:06

Przed jakimi wyzwaniami stoi nowoczesna instalacja elektryczna w domu?

Autor Artykuł sponsorowany
Przed jakimi wyzwaniami stoi nowoczesna instalacja elektryczna w domu?

Na etapie projektowania domu lub gruntownego remontu mieszkania, należy przyjrzeć się kwestii instalacji elektrycznej. Jak ją prawidłowo wykonać?

O prądzie lub samej infrastrukturze myślimy najczęściej, gdy zabraknie w domu prądu. Większość osób nie zwraca na nie uwagi, a warto wiedzieć, że instalacje bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich 20-30 lat. Istnieją nowe możliwości, które usprawniają ich działanie, a przy tym podnoszą bezpieczeństwo codziennego użytkowania lub w przypadku awarii. Co warto o nich wiedzieć?

Prąd to podstawa funkcjonowania

Współcześnie potrzebujemy elektryczności do codziennego funkcjonowania. Telefony, komputery, lodówki, pralki czy samochody zasila prąd. Jego brak jest odczuwalny w skutkach praktycznie natychmiast. Poważna awaria elektrowni spowoduje nie tylko przerwę w dostawie prądu, ale także wody czy ogrzewania. Taka sytuacja z pewnością byłaby trudna do przetrwania, szczególnie dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.

Blackout, czyli nagła przerwa w dostawie prądu, trwająca przez wiele godzin to nie lada problem. Niemniej jednak w skali mikro, każda domowa instalacja, która działa nieprawidłowo, jest dla domowników zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby infrastruktura była bezpieczna i bezawaryjna, co gwarantuje ciągłość działania. Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów, którzy zaprojektują i położą instalację elektryczną, sprawdź usługi elektryczne Kraków.

Zadbaj o odpowiednią ilość gniazd

W swoim domu znajdziesz podstawowe sprzęty jak pralka, zmywarka czy lodówka. Jednak świat się zmienia, a wraz z tym pojawia się coraz więcej elektroniki. Większość sprzętów zasilana jest bezpośrednio z gniazdka. Warto zadbać, aby w kuchni mieć ich przynajmniej kilka. Ekspres do kawy, czy dodatkowe  urządzenia do gotowania i smażenia trzeba gdzieś podpiąć.

W łazience także przyda się więcej niż jedno gniazdko na golarkę. Poza nią trzeba naładować szczoteczki do zębów, podłączyć suszarkę do włosów, a także szereg innych przyrządów, które stosuje się, chociażby do pielęgnacji. Jeśli w domu mieszkają cztery osoby, to praktycznie każdy potrzebuje gniazdka „dla siebie”, aby podłączyć do ładowania smartfona, bezprzewodowe słuchawki, komputer, laptop, tablet lub inne gadżety. Firma elektryczna Kraków doradzi, jak efektywnie i wygodnie dla domowników zaplanować liczbę gniazdek. Więcej informacji znajdziesz na https://www.zre.malopolska.pl/.

Zasilanie awaryjne

Problemy z dostawami energii można rozwiązać, np. instalując panele fotowoltaiczne. W zależności od typu podłączenia nawet w przypadku awarii w instalacji możesz korzystać z prądu. Alternatywą są akumulatory tzw. UPS, które utrzymują zasilanie, gdy w gniazdku zabraknie prądu. Urządzenia pracują w sytuacjach awaryjnych i nie muszą zasilać wszystkich sprzętów w domu. Ich działanie można ograniczyć np. do samej lodówki lub zamrażarki.

Na przestrzeni 20-30 lat zmieniły się potrzeby przeciętnego użytkownika prądu. Dzisiaj jest dużo więcej elektroniki w domu, którą trzeba regularnie zasilać. W tym celu warto zaplanować domową infrastrukturę w taki sposób, aby poradziła sobie z tymi wyzwaniami. W tym celu dobrze postawić na doświadczoną firmę, która zaprojektuje i zainstaluje sieć w Twoim domu. Masz wówczas pewność, że będzie ona działała bezawaryjnie.

Technologia - najnowsze informacje