czwartek, 24 czerwca 2021 10:00

Przewodnik po jeziorach w Małopolsce

Autor Artykuł sponsorowany
Przewodnik po jeziorach w Małopolsce

Podróżując wzdłuż i wszerz po Małopolsce nie sposób przekonać się o tym, że ma ona do zaproponowania całą gamę różnego rodzaju atrakcji. W regionie znajdują się nie tylko cenne historyczne zabytki, ponieważ Małopolska może pochwalić się wyjątkowo dużym bogactwem naturalnym. Nie brakuje wśród niego majestatycznych Tatr oraz nieco niższych Pienin, wijącej się przez Kraków Wisły i mniejszych rzek, ale również nie zawsze kojarzących się z Małopolską jezior. Wbrew temu, co pozornie może się wydawać, są one doskonałym pomysłem nie tylko na kierunek jednodniowego wypadu, ale także dłuższego pobytu. Warto zorganizować wyjazd nad co najmniej jedno z trzech zaproponowanych jezior i przy okazji odwiedzić otaczające go atrakcje, których w żadnym z wymienionych miejsc zdecydowanie nie brakuje.

Zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim

Jednym z najbardziej znanych jezior Małopolski jest bez wątpienia Czorsztyńskie, znajdujące się tuż przy granicy Pienińskiego Parku Narodowego. Ze względu na jego położenie będzie doskonałym miejscem na krótki wypad podczas dłuższego wakacyjnego wyjazdu do Szczawnicy czy Zakopanego. To, co robi największe wrażenie, to bez najmniejszego cienia wątpliwości aż dwa zamki górujące nad taflą wody. Zamek w Niedzicy powstał w XIV wieku i miał strzec granicy pomiędzy Polską a Węgrami. Jest on owiany licznymi legendami, a jedna z nich dotyczy inkaskiego skarbu, do którego prowadzi zapisana pismem węzełkowym mapa. Na przeciwnym brzegu można dostrzec z kolei ruiny zamku w Czorsztynie z renesansową basztą, z której rozciąga się przepiękna panorama gór. Ciekawą perspektywę na oba zabytki można zyskać poprzez rejs łódką po jeziorze, które zresztą można objechać na rowerze, zahaczając o jeszcze więcej okolicznych atrakcji.

Jezioro Rożnowskie pełne atrakcji

To, z czego słynie Jezioro Rożnowskie znajdujące się na północ od Nowego Sącza, to cała moc atrakcji, która czeka każdego turystę. Tak jak w przypadku Jeziora Czorsztyńskiego wokół zbiornika znajdują się liczne twierdze oraz warownie. Spośród nich najbardziej znany jest jeden z dwóch zamków w Rożnowie, a dokładniej ten należący do legendarnego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego. Tereny w bliskiej okolicy właśnie tego jeziora Małopolski słyną przede wszystkim z wyjątkowej kultury, którą nie tylko warto, ale wręcz trzeba poznać. Można to zrobić, odwiedzając między innymi skanseny oraz osady, a tych zdecydowanie nie brakuje. Jezioro Rożnowskie warto zobaczyć nie tylko z poziomu łódki, ale również z pobliskich punktów widokowych. Malowniczy krajobraz można podziwiać z Barkowej, ponieważ obejmuje on nie tylko jezioro, ale również wynurzające się spomiędzy wzniesień Tatry.

Jezioro Dobczyckie blisko Krakowa

Poszukując jednego z jezior Małopolski, nad które można udać się będąc w stolicy Małopolski – Krakowie, zdecydowanie warto rozważyć Jezioro Dobczyckie. Znajduje się ono pomiędzy wspomnianym już Krakowem a Myślenicami, dlatego też trasę samochodem pokonuje się w nieco ponad pół godziny. Po raz kolejny największą okoliczną atrakcją jest zamek, tym razem ten znajdujący się w Dobczycach. Został on wzniesiony w czasach rządów króla Władysława Łokietka, a obecnie można zobaczyć w nim zbiory Muzeum PTTK. Okoliczne widoki można podziwiać, spacerując promenadą lub wybierając się w zorganizowany rejs statkiem. Należy jednak pamiętać, że nad Jeziorem Dobczyckim wciąż obowiązują określone ograniczenia, dlatego też nie można się w nim kąpać, pływać własnym sprzętem, a także wędkować.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka