wtorek, 9 marca 2021 12:03

Radziejewski: Zmarło już 87 tys. Polaków. To największa katastrofa od II wojny światowej

Autor Mirosław Haładyj
Radziejewski: Zmarło już 87 tys. Polaków. To największa katastrofa od II wojny światowej

Polska ma największą w Europie liczbę nadprogramowych zgonów. Ten rok jest jeszcze gorszy od ubiegłego. W sumie zmarło już 87 tys. ludzi.

Bartłomiej Radziejewski, prezesem i założycielem thinkzine'u „Nowa Konfederacja” zamieścił na swoim profilu w social mediach post w którym przedstawił statystyki nadliczbowych zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Z przedstawionych wykresów wynika, że w ubiegłym roku Polska znalazła się na drugim miejscu jeśli chodzi o nadliczbową umieralność. Nasz kraj wyprzedziła jedynie Bułgaria.

Rok 2021 rozpoczęliśmy jeszcze gorzej, ponieważ Polska już zajmuje pierwsze miejsce w niechlubnej statystyce.

Radziejewski komentując dane napisał, że to "największa katastrofa humanitarna od II wojny światowej. Jakby spadło ponad 870 tupolewów".

Z pewnością na tak duży wzrost nadliczbowej ilości zgonów miało wpływ ograniczenie zakresy pracy szpitali i przychodni, które nastąpiło w związku z epidemią koronawirusa. Wczoraj NFZ na polecenie ministra Niedzielskiego zaapelował do placówek opieki zdrowotnej o ponowne wstrzymanie lub czasowe zawieszenie planowanych świadczeń i zabiegów. Powodem takiej decyzji jest chęć zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów chorych na Covid-19, którzy wymagają pilnego przyjęcia do szpitala.

Poniżej całość wpisu prezesa Nowej Konfederacji:

Zamknęliśmy ubiegły rok z drugim najgorszym wynikiem w Europie gdy idzie o nadliczbowe zgony w przeliczeniu na milion mieszkańców (po Bułgarii). W tym roku mamy już miejsce pierwsze na fatalnie radzącym sobie z tą pandemią kontynencie, według stanu na koniec stycznia i początek lutego. Przy czym niektóre kraje dostarczają danych z większym opóźnieniem. Nie należy do nich natomiast m.in. Bułgaria, nasz jedyny zeszłoroczny "pogromca" w tej niechlubnej kategorii. Nie to jest jednak najważniejsze, a fakt utraty już prawie 87 tysięcy rodaków więcej niż w poprzednich latach. Największa katastrofa humanitarna od II wojny światowej. Jakby spadło ponad 870 tupolewów. Przepraszam za odwracanie uwagi od tylu ważniejszych tematów polskiej tzw. debaty publicznej.

Zamknęliśmy ubiegły rok z drugim najgorszym wynikiem w Europie gdy idzie o nadliczbowe zgony w przeliczeniu na milion...

Opublikowany przez Bartłomieja Radziejewskiego Poniedziałek, 8 marca 2021

Czytaj także:

Z Bartłomiejem Radziejewskim o koronawirusie, teoriach spiskowych i świecie po pandemii
W cyklu naszych rozmów połączyliśmy się z panem Bartłomiejem Radziejewskim, prezesem i założycielem thinkzine’u „Nowa Konfederacja” [https://nowakonfederacja.pl/]. Rozmowa dotyczyła najnowszej książki naszego gościa „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”. Czy pandemię dało się p…

koronawirus najnowsze informacje

Wykresy za: Kuba Lipiński i Bartosz Paszcza

Polska

Polska - najnowsze informacje