piątek, 12 lutego 2021 06:30

Bartłomiej Radziejewski: Teorie spiskowe? To wina nieudolności rządzących

Autor Mirosław Haładyj
Bartłomiej Radziejewski: Teorie spiskowe? To wina nieudolności rządzących

W cyklu naszych rozmów połączyliśmy się z panem Bartłomiejem Radziejewskim, prezesem i założycielem thinkzine'u „Nowa Konfederacja”.

Rozmowa dotyczyła najnowszej książki naszego gościa „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”. Czy pandemię dało się przewidzieć? Czy wiara w teorie spiskowe jest uzasadniona? Jak zmieni się świat po epidemii? Co umknęło nam w zalewie informacji związanych z koronawirusem? I czy polski rząd zdał egzamin w tym trudnym czasie?

Na te i inne pytania odpowiedzi udziela nasz rozmówca.

UWAGA, UWAGA RABAT!!!

Dzięki Wydawnictwu Nowej Konfederacji mamy dla Was kod rabatowy, który daje 15% zniżki na wszystkie książki dostępne na stronie wydawcy.
Kod rabatowy: międzyepoka – działa do końca lutego!

Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku

Wiek XXI miał przynieść Polsce tak długo wyczekiwany pokój i spokój. Mieliśmy bądź rozpłynąć się w imperialnych strukturach Zachodu, bądź wygodnie w nich umościć, skupiać się odtąd na bogaceniu i jakości życia. Widzimy przeciwieństwo tych marzeń: wielkie przyspieszenie historii, rozpad ładu międzynarodowego, słabnięcie Europy i USA, wzrost niepewności i niepokojów. Wszystko na tle rewolucyjnych przemian technologicznych i społecznych.
To oznacza, że wezwanie do wielkości jest dla Polaków znów aktualne. Jego rewersem jest niebezpieczeństwo zaniku, niezmiennie związane z położeniem w „strefie zgniotu”, między Niemcami a Rosją. Wakacje się skończyły. Musimy zadbać o swoje miejsce w świecie – albo zrobią to za nas inni.
Ta książka mówi w dużej mierze o tym, jak ważne i trudne to zadanie. Oraz jak bardzo jesteśmy do tej przygody niegotowi.


Czy inna prawica jest możliwa? Książka Radziejewskiego pokazuje intelektualne podstawy formacji, która mogłaby zastąpić PiS w tej roli. Dysponując koncepcją państwa i polityki zasadniczo odmienną od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni od kilkunastu lat. Mimo licznych nawiązań do przeszłości – tę książkę można traktować zatem jako podróż w przyszłość. Jedną z możliwych.

Rafał Matyja, politolog, autor m.in. „Konserwatyzmu po komunizmie”
i „Wyjścia awaryjnego”, twórca idei IV Rzeczypospolitej


Zamiast końca historii, ogłoszonego przez późnego herolda demokracji liberalnej, mamy dziś odwrotnie – początek historii. Nowej, niespodziewanej, innej historii świata i Polski – dla wielu niezrozumiałej. Analizy Radziejewskiego, którymi od lat towarzyszy jej stawaniu się, to doskonały przewodnik po tej nowej historii, wnikliwy, przytomny i wsparty dużą erudycją.

Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta, autor m.in. Michnikowszczyzny”,
„Polactwa”, „Chama niezbuntowanego”


Wychodźmy poza nasze bańki, ciągle słyszę. Lektura książki Bartłomieja Radziejewskiego, to taka próba. Wiedza autora o geopolityce jest imponująca, ale w ocenach spraw polskich się nie zgodzimy. Nie podzielam większości jego ocen, m.in. na temat wydarzeń po 1989 r., czy rządów liberałów. Warto było jednak poznać racje kogoś z innego środowiska, racje niepodszyte – jestem przekonany – cynizmem, tak częstym wśród prawicowych publicystów. Radziejewski niewątpliwie wierzy w to, co pisze, nawet wtedy, gdy się myli.

Mirosław Maciorowski,redaktor naczelny tygodnika „Ale Historia”, magazynu „Gazety Wyborczej”

Książka z serii „Kroniki Międzyepoki”

Żyjemy w wyjątkowym czasie. Wyjątkowym i dla Polski, i dla świata. Przejdzie on zapewne do historii jako okres przejściowy między epokami. Wśród przejawów rozpadania się dawnego ładu międzynarodowego i porządków wewnętrznych są kontury przyszłego świata. Wielu nawet nie chce ich widzieć, próbując wciąż oswajać nową rzeczywistość za pomocą pojęć z poprzedniej epoki. Inni nie potrafią. Kto umie rozpoznać rysy nowego ładu w natłoku informacji (i dezinformacji), wie dużo więcej niż inni. Seria wydawnicza „Kronik międzyepoki” to próba zdobycia części tej wiedzy. Czołowi polscy intelektualiści, publicyści i analitycy prezentują w niej autorskie świadectwa z okresu przejściowego, który przyszło im obserwować. Patrząc z różnych perspektyw, prezentując odmienne wrażliwości i specjalności – starają się opisać i wyjaśnić ważne przemiany międzyepoki. Zapraszamy do towarzyszenia im w tej przygodzie.

Fot. i opis książki pochodzą od wydawcy

koronawirus najnowsze informacje
Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje

Rozrywka