sobota, 9 marca 2024 07:00

Rocznica likwidacji krakowskiego getta. Z tej okazji odbędzie się Marsz Pamięci

Autor Karolina Kurando
Rocznica likwidacji krakowskiego getta. Z tej okazji odbędzie się Marsz Pamięci

Krakowskie Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej ogłosiło datę tegorocznego Marszu Pamięci, który ma na celu upamiętnić likwidację krakowskiego getta.

Marsz Pamięci to wydarzenie organizowane od lat 80., zainaugurowane przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Marsz odbywa się co roku w celu upamiętnienia likwidacji krakowskiego getta.

Ostatnia droga Żydów. „Ludziom żywym kazano mieszkać na cmentarzu”
Jak wyglądała ostatnia droga Żydów, mieszkających na krakowskim Kazimierzu? 80 rocznica likwidacji getta w Podgórzu [Zdjęcia]

Znamy datę tegorocznego Marszu Pamięci

Wczoraj, w środę 6 marca, Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej poinformowało o dacie tegorocznego Marszu Pamięci. Ma on odbyć się w kolejną niedzielę, 17 marca. Pochód wyruszy o godzinie 12:00 z Placu Bohaterów Getta.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie we współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie.

Plakat promujący tegoroczne wydarzenie. Źródło: materiały prasowe

— W tym roku, 81 lat po tych dramatycznych wydarzeniach, organizujemy kolejny już Marsz Pamięci, który członkowie naszego Stowarzyszenia zainaugurowali w latach 80-tych. Od kilkunastu już lat jest on organizowany we współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie i stał się oficjalną formą obchodów rocznicy likwidacji krakowskiego getta. Partnerami Marszu są też Związek Krakowian w Izraelu oraz Muzeum KL Plaszow, które po zakończeniu oficjalnego Marszu zaprasza Was na zwiedzanie terenu byłego KL Plaszow z przewodnikiem – podaje Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie za pośrednictwem swojej strony na Facebooku.

Marsz Pamięci | 17 marca, godz. 12:00, Plac Bohaterów Getta 3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy...

Opublikowany przez Jewish Culture Festival in Krakow Środa, 6 marca 2024

Plac Bohaterów Getta

Nie bez powodu Marsz Pamięci rozpocznie się na Placu Bohaterów Getta – to tam, na ówczesnym Umschlagplatzu, zamordowano wielu Żydów. Większość mieszkańców getta wywieziono do obozu w Bełżcu, część z nich trafiła do obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Auschwitz-Birkenau.

Getto powstało 3 marca 1941 r. Ostatecznie zlikwidowano je 13 i 14 marca 1943 r.

@glos24.pl W marcu 1943 roku nastąpiła likwidacja getta w Podgórzu. W 1941 roku z Krakowa przesiedlono tysiące Żydów do zwanej przez okupanta "Żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej w Krakowie". Z ok. 70-tysięcznej społeczności żydowskiej w Krakowie wojnę przeżyło tylko ok. tysiąca osób. #historia #kraków #ciekawostka #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaświatowa #podgórze #kazimierz #zdjęcia #kiedyśvsteraz #getto #żydzi #krakow #history #dc #dlaciebie #TikTokShortFilm ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia - Akiko Akiyama

Zobacz też:

Kierował likwidacją krakowskiego getta. Nazywali go „mordercą w białych rękawiczkach”. Był ojcem czwórki dzieci
– Po zakończeniu II wojny światowej w Krakowie odbywały się ważne procesy przeciwko zbrodniarzom niemieckim. W 1951 r. sądzono tutaj SS-Sturmbannführera Willi’ego Haase, odpowiedzialnego za kierowanie akcjami w getcie krakowskim. Zeznający podczas jego procesu świadkowie nazywali go „mordercą w biał…
Cztery wielkie bramy – opowieść o krakowskim getcie
Nikt nie wie, co będzie jutro. Jesteśmy sortowani, jesteśmy ciągle sortowani jak jakiś towar. Tak pisała o krakowskim getcie Roma Ligocka, autorka książki „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Powstało ono w wyniku zarządzenia niemieckich władz okupacyjnych z 3 marca 1941 r. Wkrótce umieszczono w ni…

Zdjęcie główne: Edyta Dufaj, Festiwal Kultury Żydowskiej/Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka