niedziela, 6 marca 2022 12:34

Rosja natychmiast reaguje na zawieszenie kart Visa i Mastercard

Autor Mirosław Haładyj
Rosja natychmiast reaguje na zawieszenie kart Visa i Mastercard

Visa i Mastercard poinformowały w sobotę przed północą, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, zaprzestaną świadczenia usług w Rosji i poza nią w przypadku chęci skorzystania z kart wydanych na jej terytorium.

W związku z decyzją, Bank Rosji "zaleca zabranie na podróże zagraniczne gotówki i przypomina, że karty Mir można stosować m.in. w Turcji, Wietnamie, Armenii, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie".

W niedzielę agencja RIA-Nowosti przekazała, że Rosjanie do płacenia za zakupy i wypłacania pieniędzy za granicą będą mogli korzystać ze wspólnej karty Mir-UnionPay. Płatności za pomocą UnionPay są honorowane w 180 krajach.

Na obecną chwilę są wydawane przez kilka rosyjskich banków, ale kolejne zamierzają do nich dołączyć.

– Jesteśmy zmuszeni do działania po inwazji Rosji na Ukrainę i niedopuszczalnych wydarzeniach, których byliśmy świadkami

– wyjaśnia w komunikacie cytowany przez Interię Al Kelly, prezes i dyrektor generalny Visa Inc., której karty działają w ponad 200 krajach i dodaje:

– Ta wojna i ciągłe zagrożenie dla pokoju oraz stabilności wymagają, abyśmy zareagowali zgodnie z naszymi wartościami.

Z kolei, jak donosi Interia, w komunikacie Mastercard podkreślono:

Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Żadna karta Mastercard wydana poza Rosją nie będzie działać w rosyjskich sklepach ani bankomatach.
Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje