sobota, 14 września 2019 14:32

Ryglice: XIII Festiwal Kultury Pogórzańskiej za nami

Autor Marzena Gitler
Ryglice: XIII Festiwal Kultury Pogórzańskiej za nami

Już po raz 13, na ryglickim rynku 8 września spotkali się artyści ludowi Pogórza, którzy podczas Festiwalu Kultury Pogórzańskiej rywalizowali o Złotą Podkowę - główne trofeum wydarzenia. Komisja konkursowa obejrzała występy 16 grup, prezentujących folklor ziem pogórzańskich, począwszy od Pogórza Przemyskiego, przez Karpackie, aż do Pogórza Wielickiego, które oceniano w kategoriach: zespół regionalny, kapela ludowa i grupa śpiewacza. Decyzją jury, Złota Podkowa Pogórza trafiła w ręce Kapeli Ludowej Trzcinicoki z Trzcinicy.

Na licznie zgromadzoną publiczność czekał także występ gwiazdy wieczoru - cygańskiej poetki i pieśniarki - Teresy Mirgi i jej zespołu Kałe Bała. Romskie klimaty rozkołysały wszystkich obecnych gości, wśród których nie zabrakło Pana Wojciecha Skrucha - radnego województwa małopolskiego.

W trakcie wydarzenia każdy mógł podziwiać stoiska przygotowane przez lokalnych rzemieślników. Swoje wyroby prezentowali: Koło Artystyczne z Zalasowej, Dorota Kisiel (twórczość całoroczna), Jadwiga Nocek (twórczość całoroczna), Ryszard Wiśniowski (kowalstwo artystyczne), Mosoń Barbara (miody), Fudyma Janusz (wyroby z wosku), Barbara Kumięga (wiklina papierowa), Bożena Kozioł (doniczki betonowe), Krystyna Piątek (twórczość całoroczna), Barbara Początko (koronki), Edyta Kantor (haft komputerowy), Alina Kumięga (obrazy ze skóry), Pyzia Robert (malarstwo).

Nie zabrakło również degustacji tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Ryglice: z Jonin, Kowalowej, Lubczy, Woli Lubeckiej, Zalasowej oraz Koło Pań Rygliczanki. Amatorzylokalnych trunków, mogli skosztować także doskonałego wina z winnicy Kowalówka.

Wyczekiwaną przez wszystkich chwilą było ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszy Ogród Jesienny Gminy Ryglice 2019. Spośród 44 ogrodów wyłoniono 7, które na komisji konkursowej wywarły największe wrażenie. Nagrodę główną i tytuł Ogród Ogrodów przyznano ogrodowi Pani Klaudyny Stępień z Zalasowej. Przyznane zostały także dwa równorzędne:

I miejsca: dla Ewy i Daniela Ważydrągów z Bistuszowej oraz Danuty Filip z Ryglic
II miejsca: dla Jana Marcinka Jan z Lubczy oraz Jakuba Laboka z Kowalowej
III miejsca: dla Katarzyny Moździerz z Uniszowej oraz Renaty i Marka Olesiów z Jonin

Wręczając okolicznościowe dyplomy i nagrody podziękowałem wszystkim uczestnikom konkursu za ich ciężką pracę na rzecz upiększania naszej malowniczej gminy.

Podczas Festiwalu nastąpiło uroczyste otwarcie Projektu Niepodległa - Ziemia Ryglicka, w ramach którego przygotowano program patriotyczny w wykonaniu zespołów ludowych działających przy Ośrodku Kultury w Ryglicach. Na scenie wystąpiła m.in. Młodzieżowa Kapela "Z pod Dęba" z Zalasowej, która podczas ubiegłorocznego Festiwalu zajęła zaszczytne I miejsce. Z kolei najmłodsi uczestnicy zabawy mogli skorzystać z bezpłatnych dmuchańców i animacji niepodległościowych.

Na przybyłych gości czekały także stoiska informacyjno-edukacyjne przygotowane w związku z realizowanymi przez gminę Ryglice projektami ekologicznymi. Ekodoradca gminy udzielała informacji o możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę starych pieców na nowoczesne i ekologiczne kotły grzewcze, zaś pracownicy wydziału gospodarki komunalnej i drogownictwa propagowali segregację odpadów komunalnych i realizowany przez Urząd projekt budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Ryglicach.

Nie zabrakło także elementów promocji zdrowego trybu życia. Koło Pań Rygliczanki przygotowało stoisko, na którym wykonywano badania profilaktyczne ciśnienia krwi i cukru dla rolników i ich rodzin oraz prowadzono warsztaty i pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadanie zrealizowane zostało przy dofinansowaniu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Z kolei Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Ryglicach przygotował stoisko profilaktyczne, ze specjalnymi goglami, które w nieiwazyjny sposób pokazują, jak dopalacze wpływają na zdolność widzenia.

Wraz z wszystkimi organizatorami wydarzenia, dziękuję mieszkańcom i osobom odwiedzającym naszą gminę za tak liczne przybycie na Festiwal. Wszystkim artystom gratuluję wspaniałych występów na scenie, zaś do wystawców kieruję także słowa podziękowania. Dzięki Państwa zaangażowaniu nasze wydarzenie zyskało niezwykle barwny i interesujący charakter.

Już dziś zapraszam na przyszłoroczną edycję Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach.

Burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn

Foto: Piotr Zięba

Tarnów - najnowsze informacje