piątek, 6 listopada 2020 12:37

Rząd ogłosił wsparcie dla zamkniętych branż!

Autor Aleksandra Tokarz
Rząd ogłosił wsparcie dla zamkniętych branż!

Premier zapowiedział dziś wsparcie dla zamkniętych branż. Wraca postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Co jeszcze?

-Musimy dopasować instrumenty finansowe do ratowania przedsiębiorców - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Szacujemy, że po dynamicznym odbiciu znajdujemy się znów w kryzysie.

Pomoc dla przedsiębiorców, których szczególnie dotknęła pandemia koronawirusa ma wrócić w podobnej formie, jak wiosną, podczas pierwszej fali.

-Gospodarka to nasze wspólne dobro. Zrobimy wszystko, żeby ją chronić - zapewnił premier Morawiecki, przedstawiając 10 instrumentów, które mają chronić przedsiębiorców.

Wróci m.in. świadczenie postojowe w kwocie 2 tys. zł. Pieniądze będą przeznaczone dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Firmy z tych branż, które kryzysem są dotknięte najbardziej, otrzymają dopłaty do wynagrodzeń. Dodatkowo będą mogły ubiegać się o tzw. małe dotacje, w wysokości 5 tys. zł.

Do 31 marca 2021 roku wydłużony zostanie okres przyjmowania wniosków z programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm.

Do 8-krotności średniego wynagrodzenia zwiększona zostanie kwota dofinansowania na przebranżowienie lub zmianę zakresy działalności.

Premier Morawiecki zauważył, że tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł.

- A na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł - powiedział. - Spytacie państwo, skąd na to pieniądze? - pytał. Państwo było stać na takie wydatki, bo, jak podkreślił Morawiecki, rząd skutecznie naprawił finanse publicznych w ostatnich latach.

-My uratujemy gospodarkę lepiej od innych państw w Europie - powtarzał Morawiecki.

fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje