poniedziałek, 31 lipca 2023 12:45

Saksofon od burmistrza Wieliczki dla African Music School

Autor Marzena Gitler
Saksofon od burmistrza Wieliczki dla African Music School

Jordan – uczeń African Music School otrzymał od Artura Kozioła, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka saksofon tenorowy. To kolejny cenny dar dla uczestników projektu realizowanego w Republice Środkowoafrykańskiej przez polskiego misjonarza, br. Benedykt Pączka OFMCap.

28 lipca, tuż przed obchodami 7 rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach, w wielickim Magistracie burmistrz Artur Kozioł po raz kolejny spotkał się z kapucynem, br. Benedyktem Pączką, założycielem African Music School. Misjonarz, który od 2013 roku pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej, przyjechał do Wieliczki z dwoma uczniami AMS: Jordanem i Gustavem, którzy uczą się grać w ramach projektu „Instrumenty zamiast broni”.

Misjonarz br. Benedykt Pączka w 2016 roku założył pierwszą szkołę muzyczną w Republice Środkowoafrykańskiej – jednym z najbiedniejszych krajów świata, targanym licznymi niepokojami i konfliktami zbrojnymi. Projekt, który ma dać szansę młodym ludziom na uzyskanie wykształcenia, jest realizowany konsekwentnie, mimo trudnych warunków, jakie panują na miejscu.

W kraju od 50 lat nie powstała żadna nowa szkoła, a 65 proc. dzieci zmuszanych jest do pracy fizycznej lub wcielane do wojska, w efekcie czego to właśnie misjonarze i ich projekty edukacyjne oraz pomocowe są dla młodych mieszkańców kraju główną szansą na lepszą przyszłość. Stojąca za projektem fundacja AKEDA, która prowadzi programy wsparcia dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym ofiar wojen czy katastrof naturalnych, od dłuższego czasu zbiera pieniądze na postawienie budynku szkoły – prace trwają cały czas i są w nie zaangażowani wszyscy uczniowie.

W 2021 Wieliczka podjęła współpracę ze szkołą z Afryki. W odpowiedzi na potrzeby placówki podczas wizyty młodych muzyków w wielickim urzędzie gospodarz miasta przekazał gościom saksofon tenorowy.

Wieliczka. Saksofon dla muzyków z Afryki
Wiadomości Wieliczka. Saksofon tenorowy dla muzyków African Music School ofiarował burmistrz Artur Kozioł. Pojedzie aż do RPA.

W piątek, 28 lipca ponownie doszło do spotkania z młodymi, niezwykle utalentowanymi muzykami, którzy przyjechali do Polski uczyć się w szkołach muzycznych. I tym razem Burmistrz Wieliczki przekazał szkole prezent – kolejny saksofon tenorowy. Jak podkreślił br. Benedykt – prezent ten niesie ze sobą ważne przesłanie do pracy na rzecz pokoju w świecie, w którym codziennością jest wojna. W tym środkowoafrykańskim kraju, gdzie przecież też rodzi się wiele talentów, zazwyczaj brakuje możliwości ich rozwoju, zaś dzięki projektowi i pełnej pasji pracy br. Benedykta kolejni młodzi ludzie taką szansę zyskali.

Podczas spotkania próbkę imponujących umiejętności dał Jordan, popisując się kilkoma solowymi partiami. Głównym instrumentem towarzyszącego mu Gustava jest trąbka. Chłopcy na trzy lata zostają w Polsce – będą uczyć się we Wrocławiu. Warto dodać, że jeden z uczniów African Music School otrzymał właśnie specjalne stypendium w prestiżowej szkole muzycznej w Bostonie, gdzie będzie rozwijał umiejętności gry na gitarze, a inny uczy się w Krakowie gry na instrumentach perkusyjnych. African Music School to projekt, który prawdziwie zmienia świat na lepsze.

Artykuł sponsorowany

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka