wtorek, 29 września 2020 16:37

Sejmik Małopolski uchwalił Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Co się zmieniło?

Autor Marzena Gitler
Sejmik Małopolski uchwalił Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Co się zmieniło?

Radni sejmiku województwa małopolskiego przyjęli wczoraj nowy program ochrony powietrza. Za dokumentem opowiedziało się 33 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Dokument, który wywołał duże kontrowersje, wymusza zmiany w ekologicznym podejściu do jakości powietrza w gminach całej Małopolski na najblizsze trzy lata.

Pierwszy zapis, który może wywołał kontrowersje, to zakaz programów dotujących wymianę kopciuchów na nowe kotły weglowe. Ta zasada ma wejść w życie już od stycznia 2021 roku.

Założenia Programu ochrony powietrza wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, który jest jego współtwórcą, omówił podczas wtorkowego briefingu prasowego.  Jego zdaniem powinien przynieść poprawę jakości powietrza w województwie i pozwoli na skorzystanie ze środków rządowych programów: Czyste Powietrze i Stop Smog.

Pierwszym etapem wdrażania zmian będzie inwentaryzacja palenisk. To pozwoli na pozyskanie większej ilości środków finansowych, zwłaszcza dla osób najuboższych, których nie stać na inwestycje w ekologiczne ogrzewanie.

Zmiany dotkną też producentów biomasy, bo w programie określono, że od 2o23 roku samorząd będzie dofinansowywał zakup pieców na biomasę, które spełnią normę emisyjną do 20 miligramów na metr sześcienny.

Gminy mają też zatroszczyć się o pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł na swoje placówki i budynki i zatrudnić ekodoradców.

Nowy program zastąpi dotychczasowy, przyjęty w styczniu 2017 r.

zobacz też:

Małopolanie wyczuleni na punkcie zanieczyszczania środowiska
Aplikacja „Ekointerwencja” cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Małopolski. Od momentu wprowadzenia aplikacji wpłynęło ponad dwa tysiące zgłoszeń związanych z łamaniem przepisów ochrony środowiska. Które gminy wywiązują się z obowiązku? Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Krakow…
To się naprawdę opłaca! Gmina Liszki oferuje duże wsparcie finansowe do wymiany pieca. Ile dotacji można otrzymać?
Gmina Liszki zachęca do zainwestowania w ekologię. Samorząd przeznaczył 8,5 mln zł na wymianę 1200 kotłów grzewczych. Ma też własne, gminne programy dofinansowania do wymiany starych pieców. Jak to zrobić - zobacz na nowym filmie promocyjnym.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka