wtorek, 10 lipca 2018 12:49

Śniadanie z Hefrą

Autor (red)
Śniadanie z Hefrą

Hefra jest polskim historycznym (prawie 200 lat tradycji) producentem platerów (posrebrzana zastawa stołowa: sztućce, patery itp). 6 lipca w ramach akcji "Śniadania z Hefrą" w Salonie firmowym  HEFRA w Krakowie przy ul. Wielopole 3 mogliśmy dowiedzieć się "Jak nakryć stół zgodnie z zasadami savoir-vivre'u?"

Śniadanie zgromadziło wielu gości. Kameralny salon Hefry pękał w szwach. Przemawiali: Dominika Górska - rzecznik prasowy oraz Iwona Sobczak.

- Nasze spotkania w salonach firmowych HEFRY, to cykl wydarzeń, poprzez które chcemy przybliżać markę HEFRA – jej prawie 200-letnią historię, tradycje polskiego stołu oraz jej dzieje na przestrzeni tych dwóch wieków. Ale nie tylko. Nasze spotkania mają również na celu przypominanie tych podstawowych zasad savoir-vivre’u na stole, jak również edukowanie na temat nowych trendów związanych z biesiadowaniem i aranżacją stołu. Bo, tak jak cały świat szybko się zmienia, tak i w tej kwestii następują zmiany. A że chcemy być kosmopolitami, chcemy podróżować, chcemy bywać w coraz to bardziej wyrafinowanych restauracjach, to warto czuć się swobodnie, poprzez świadomość, że wiemy jak się w każdej sytuacji zachować. Dlatego też po to tworzymy te spotkania. Tym razem dedykowane śniadaniu – najważniejszemu posiłkowi w ciągu dnia. I choć pewnie wielu z nas powie, że nie znajduje czasu na zbytnie celebrowanie tego posiłku, to chcemy tym samym udowodnić, że diabeł tkwi w szczegółach, a celebracją może być ładniejsza cukiernica, paterka na owoce czy wyrafinowana łyżeczka do miodu.

To krakowskie spotkanie to nasze ostatnie z cyklu śniadań z HEFRĄ, ale nie ostatnie w ogóle. Chcemy je kontynuować ale w innej, tematyce, dedykowanej danemu sezonowi, czy aktualnym świętom i wydarzeniom okolicznościowym. Mamy nadzieję, że dotychczasowe spotkania były inspiracją dla naszych gości – dziennikarzy, blogerów i czytelników – i z przyjemnością wrócą do nas podczas kolejnych tego typu eventówmówi Dominika Górska, rzecznik prasowy HEFRY.

Jakie zasady obowiązują podczas najważniejszego posiłku dnia według etykiety savoir-vivre

O tym, jak istotny jest pierwszy posiłek dnia głosi nawet popularne stare przysłowie - „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Choć w różnych zakątkach świata wygląda ono inaczej, śniadanie powinno być zdrowym i energetycznym posiłkiem, który zapewni organizmowi energię na resztę dnia.

W kręgach biznesowych jest to dobra okazja do przedyskutowania kwestii zawodowych w lekkiej atmosferze. Zgodnie z zasadami savoir-vivre wyróżniamy trzy typy śniadań:

  • prywatne – które zazwyczaj odbywa się w domu z rodziną lub np. w pokoju hotelowym.
  • nieoficjalne – np. podczas konferencji, gdzie jedzenie serwowane jest w postaci np. szwedzkiego stołu,
  • oficjalne – odbywa się po godzinie 12:30 i przypomina obiad. Często serwowane jest w formie bufetu, choć nie jest to regułą.

Podczas oficjalnego śniadania serwowane są lekkie dania obiadowe. Na stole pojawiają się elegancje sztućce obiadowe, oraz tzw. sztućce środka stołu - specjalne do ryb, sałat, czerpak do sosu, czy sztućce deserowe. Ze względu na porę dnia jest to odpowiednik biznesowego lunchu (często nazywanego brunchem od angielskich słów „breakfast” i „lunch”). Dania serwowane mogą być w serwisie talerzowym tzw. niemieckim lub też francuskim, gdy półmiski podawane są z lewej strony gości. Warto też podkreślić, że do śniadania nie wypada serwować alkoholu. Wyjątek stanowi jedynie szampan.

{youtube}56CbEVdA19Y{/youtube}

Zasady dotyczące pieczywa

Przed rozpoczęciem posiłku otrzymamy zazwyczaj koszyk z pieczywem. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie - w sytuacjach oficjalnych chleb należy łamać, nie wolno go natomiast kroić. Ten zwyczaj ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej, gdzie chleb oznacza ciało Chrystusa, dlatego nie należy kroić go ostrym nożem. Nóż przeznaczony do masła charakteryzuje się tępą krawędzią i ma nieco większą powierzchnię do smarowania, niż standardowy nóż.

Popularne rodzaje śniadań na świecie

Ze względu na tradycję i różnorodne upodobanie kulinarne na świecie, śniadanie może różnić się od siebie w wielu krajach. Najpopularniejsze typy to:

  • Kontynentalne

Uznane za najpopularniejsze. Serwuje się wówczas pieczywo, które smarujemy odpowiednim nożem do masła, miód, dżem oraz kawę i herbatę wraz z odpowiednią zastawą. Rozszerzona wersja może obejmować również wędlinę, ser, jajko (np. na twardo lub w formie jajecznicy), pasztet, parówki lub bekon oraz wybór owoców.

  • Angielskie

Kaloryczne danie zazwyczaj zawiera jajka (np. sadzone lub na bekonie, czy szynce, w formie jajecznicy lub w koszulkach), bekon, parówki, kiełbasę, white lub black pudding, smażone pieczarki, pomidory (mogą być pieczone), fasolkę w sosie pomidorowym, hash browns (krokieciki w panierce smażone w głębokim tłuszczu), tosty z dżemem (cechą charakterystyczną jest dużo dżemu pomarańczowego), owsiankę lub płatki z mlekiem, kawę, herbatę, soki oraz liczne sosy (np. ketchup, brown sauce, pink sauce itd.)

  • Wiedeńskie

Cechą charakterystyczną są tu jajka po wiedeńsku, czyli w szklance. Śniadanie tego typu uchodzi za bardzo eleganckie.

  • Amerykańskie

Zazwyczaj są to naleśniki typu „pancakes” lub francuski tost, które polewa się syropem klonowym. Amerykanie bardzo lubią również jeść „peanut&jelly sandwich”, czyli kanapkę z masłem orzechowym i dżemem.
Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje