poniedziałek, 10 czerwca 2024 04:00

"Srebrne tsunami" czerpie z życia pełnymi garściami. Dziesięć lat wadowickiego UTW

Autor Mirosław Haładyj
"Srebrne tsunami" czerpie z życia pełnymi garściami. Dziesięć lat wadowickiego UTW

– Tak naprawdę mamy jedynie dolną granicę wiekową, czyli do Uniwersytetu mogą przynależeć osoby od 55. roku życia. A nasza najstarsza studentka miała 90 lat! – mówi w rozmowie z Głosem24 Rafał Łęczyński z Wadowickiego Centrum Kultury. – W tym roku akademickim na Wadowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zapisało się ponad 300 studentów! Ta liczba jest naszym powodem do dumy, ponieważ widzimy, że co roku przybywa nam uczestników. Z wielką radością obserwujemy również, jak rodzą się nowe relacje i tworzą prawdziwe przyjaźnie, które wychodzą poza mury naszego uniwersytetu – dodaje.

Zakończony 28 maja rok akademicki jest dziesiątym od chwili powstania Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przez ten czas inicjatywa edukacyjna skierowana do seniorów cały czas się rozwijała, poszerzała swoją ofertę, a przede wszystkim zwiększała grono studentów. – Seniorzy bardzo poważnie podchodzą do uniwersytetu. Skrupulatnie zbierają podpisy w swoich indeksach, chętnie uczęszczają na wszystkie zajęcia i mają mnóstwo energii do działania! Wciąż słyszymy o pokoleniu „srebrne tsunami”, które zmienia całkowicie wyobrażenie o osobie w wieku 55+. Zdecydowanie potwierdzamy, że obecni seniorzy to osoby niezwykle otwarte, aktywne i czerpiące z życia pełnymi garściami – opowiada Rafał Łęczyński z Wadowickiego Centrum Kultury, odpowiedzialny za projekt UTW. – Do tradycji akademickich nawiązujemy nie tylko nazwą, ale także całą działalnością. Używamy terminu „studenci”, mamy specjalne indeksy, do których wpisują się prowadzący zajęcia, organizujemy wykłady z nauczycielami akademickimi. Od tradycyjnych studiów różnimy się tym, że nie przeprowadzamy egzaminów, ponieważ nasi studenci zaliczyli już wszystkie swoje ważne, życiowe egzaminy. Ostatnio usłyszałem też, że nasi studenci wcale nie cieszą się, że będą mieć teraz przerwę wakacyjną, co również odróżnia nas od młodych uczniów – dodaje.

O Wadowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który zakończył jubileuszowy rok akademicki porozmawialiśmy z jego koordynatorem – Rafałem Łęczyńskim z Wadowickiego Centrum Kultury.

Jak to się stało, że w Wadowicach zaczął działać Uniwersytet Trzeciego Wieku?
– Wadowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2013 r. Wcześniej dla seniorów funkcjonował Klub Seniora, a później Akademia Po Godzinach. Widzieliśmy coraz większe potrzeby i chęć przynależności do lokalnej społeczności, stąd powstał pomysł, aby rozszerzyć działalność i umożliwić seniorom regularne spotkania, gdzie można poznawać nowe osoby i wymieniać się doświadczeniami. Widzieliśmy również, że osoby powyżej 55. roku życia są zainteresowane bardzo wieloma aktywnościami, mają swoje pasje i są żądne wiedzy.

Studenci UTW/ Fot. WCK

Nazwa nawiązuje do tradycji akademickich. Jak w praktyce wygląda kształcenie na UTW-u?
– Do tradycji akademickich nawiązujemy nie tylko nazwą, ale także całą działalnością. Używamy terminu „studenci”, mamy specjalne indeksy, do których wpisują się prowadzący zajęcia, organizujemy wykłady z nauczycielami akademickimi. Od tradycyjnych studiów różnimy się tym, że nie przeprowadzamy egzaminów, ponieważ nasi studenci zaliczyli już wszystkie swoje ważne, życiowe egzaminy. Ostatnio usłyszałem też, że nasi studenci wcale nie cieszą się, że będą mieć teraz przerwę wakacyjną, co również odróżnia nas od młodych uczniów.

Uniwersytet Trzeciego Wieku dał seniorom możliwość uczestniczenia w ciekawych wykładach i warsztatach m.in. z cukiernictwa.
– Na UTW oprócz poszczególnych zajęć, raz w miesiącu organizujemy wykład otwarty dla wszystkich naszych studentów. Wśród tematów, jakie pojawiły się w tym roku akademickim, były m.in.: „Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru”, „Mowa plakatu, czyli o polskiej szkole plakatu”, „Jak postęp w nauce wpływa na nasze życie”, „BABSKI COMBER czyli karnawałowe swawole!”, „Lekcja długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”. Dodatkowo seniorzy mają możliwość rozwoju swoich pasji poprzez uczestnictwo w wielu warsztatach i zajęciach. Mamy w swojej ofercie zajęcia teatralne, taneczne, językowe, plastyczne, rękodzielnicze, gimnastyczne oraz ogólnorozwojowe. Jesteśmy otwarci na ich potrzeby i oczekiwania. Staramy się, aby seniorzy mieli wpływ na kształt i ofertę Wadowickiego Uniwersytetu oraz brali udział w wyborze tematów zajęć.

Studentki UTW/ Fot. WCK

Wiadomo, że państwa studenci są seniorami, ale jaka jest rozpiętość wieku?
– Tak naprawdę mamy jedynie dolną granicę wiekową, czyli do uniwersytetu mogą przynależeć osoby od 55. roku życia. A nasza najstarsza studentka miała 90 lat! To oznacza, że rozpiętość wiekowa jest dosyć spora, ale nasi seniorzy tworzą zgraną grupę, która wykorzystuje różnice wiekowe do wymiany doświadczeń. Często zdarza się, że ze względu na wiek i doświadczenie w poszczególnych grupach wyłaniają się liderzy. Tak np. było w klubie tkackim, gdzie jedna z najstarszych pań jest nazywana przez inne „szefową”, ponieważ ma największe doświadczenie i wiedzę w obszarze tkactwa artystycznego. Często określone zajęcia są z jednej strony szansą na rozwijanie pasji, a z drugiej pretekstem do wspólnego spędzania czasu. Zauważamy, że w grupie seniorów budowanie relacji ma szczególne znaczenie.

Studenci UTW/ Fot. WCK

Jak seniorzy podchodzą do zajęć?
– Seniorzy bardzo poważnie podchodzą do uniwersytetu. Skrupulatnie zbierają podpisy w swoich indeksach, chętnie uczęszczają na wszystkie zajęcia i mają mnóstwo energii do działania! Wciąż słyszymy o pokoleniu „srebrne tsunami”, które zmienia całkowicie wyobrażenie o osobie w wieku 55+. Zdecydowanie potwierdzamy, że obecni seniorzy to osoby niezwykle otwarte, aktywne i czerpiące z życia pełnymi garściami. Nasz uniwersytet jest miejscem, gdzie z jednej strony osoby, które wiele lat temu ukończyły studia, mogą sobie przypomnieć ten etap życia, a dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły podjąć studiów, teraz pojawiła się taka możliwość!

Studenci UTW/ Fot. WCK

Państwa studenci mieli również możliwość wsparcia zajęć dla najmłodszych i uczestnictwa w wolontariacie.
– Tak, część z naszych studentów jest również wolontariuszami i wspierają nas w różnych działaniach m.in. obsłudze koncertów, spektakli czy pomocy w zajęciach dla dzieci. Kontakt seniorów z dziećmi i młodzieżą jest wyjątkową wymianą pokoleniową. Cieszymy się, że mamy do tego przestrzeń!

Na jakie zajęcia seniorzy mogli zapisać się w tym roku? Które zajęcia cieszyły się największą popularnością?
– Seniorzy skorzystali z naszej bogatej oferty. Były to m.in. zajęcia: zdrowy kręgosłup, taniec, teatr, plastyka, rękodzieło, j.angielski, spotkania w„kawiarence”, gimnastyka ciała, trening mózgu, pilates, joga, tai chi, zumba oraz klub smakosza i klub brydżowy. Największą popularnością cieszyły się zajęcia ruchowe oraz język angielski. Wiemy, że seniorzy coraz częściej podróżują, przełamują swoje bariery językowe i zwiedzają różne zakątki świata. W semestrze letnim uruchomiliśmy także cykl spotkań „Kolej na nowe technologie” w naszej nowej siedzibie Stacji Kultury (w budynku dawnego dworca PKP). Podczas tych zajęć seniorzy uczyli się poruszać w świecie nowych technologii. Wszystko na miarę ich potrzeb, uczestnicy uczyli się m.in. tworzenia własnej książki kulinarnej w programie graficznym, korzystania z różnych aplikacji jak np. Vinted, Canva, WhatsApp, Olx. Oprócz praktycznych rozwiązań seniorzy poznali także zasady, jakich trzeba przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo i ustrzec się przed internetowymi oszustami.

Studenci UTW/ Fot. WCK

Ilu seniorów zapisało się na zajęcia w tym roku?
W tym roku akademickim na Wadowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zapisało się ponad 300 studentów! Ta liczba jest naszym powodem do dumy, ponieważ widzimy, że co roku przybywa nam uczestników. Z wielką radością obserwujemy również, jak rodzą się nowe relacje i tworzą prawdziwe przyjaźnie, które wychodzą poza mury naszego uniwersytetu.

Studenci UTW/ Fot. WCK

Studenci zakończyli miniony rok akademicki w niezwykłych okolicznościach.
– Zakończenie roku 2023/2024 było wyjątkowe! Podsumowanie roku rozpoczęliśmy od premiery spektaklu pt. „Smok” w wykonaniu grupy teatralnej „A-TO_MY”, która na co dzień pracuje pod okiem reżysera Pawła Buszewicza. Następnie pokazaliśmy na wystawie roczny dorobek grup: plastycznej i rękodzielniczej, prowadzonych przez instruktorów: Anetę Lachendro i Danutę Biernat. Finalnie zakończyliśmy rok 28 maja, wówczas na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne: AleBabki oraz grupa zajęciowa WUTW pracujące pod okiem instruktorki Kingi Gzeli, a także zespół wokalny Seniority, który do występu przygotowała Izabela Bąk. Prezentacje wokalne wzbogacono partiami solowymi w wykonaniu Henryki Sordyl oraz Stanisława Czechowicza. Podczas koncertu zostały także przyznane i wręczone stypendia dla najaktywniejszych studentek WUTW oraz nagrody dla najwytrwalszych seniorów i dyplomy dla naszych wolontariuszy. Po prezentacjach artystycznych i części oficjalnej trzy grupy Smakoszy przygotowały dla wszystkich wspaniały poczęstunek! Podczas wydarzenia padły też ważne słowa, które myślę, że zostaną z nami na długo i są kwintesencją naszego uniwersytetu. Jeden ze studentów powiedział: „Mili państwo, to nam się chciało chcieć. Chcieć działać, ponosić małe smuteczki i radości, doświadczać i zdobywać osiągnięcia. Podziękujmy sobie wspólnie za ten rok i życzmy sobie, abyśmy w nowym roku spotkali się przynajmniej w takim samym gronie i znów miło spędzali czas”.

Studentki UTW/ Fot. WCK

Miniony semestr był bardzo intensywnym czasem dla seniorów. Kiedy rusza rekrutacja na kolejny?
– Nowa rekrutacja rusza początkiem września. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów, którzy chcą do nas dołączyć!

Fot.: Wadowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka