wtorek, 26 grudnia 2023 07:15

Średniowieczny Wawel w blasku świąt. Boże Narodzenie na królewskim dworze

Autor Mirosław Haładyj
Średniowieczny Wawel w blasku świąt. Boże Narodzenie na królewskim dworze

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas na średniowiecznym Wawelu. Królewskie stoły uginające się od potraw, kolorowe dekoracje, liturgia i tradycje religijne, a także radosna atmosfera to elementy, które składały się na barwny obraz świątecznych obchodów na polskim zamku.

Boże Narodzenie na średniowiecznym Wawelu to czas, kiedy zamek tętnił życiem i radością. Królewskie sale lśniły blaskiem świec, a zapach tradycyjnych potraw napełniał korytarze zamkowego pałacu. Jak wyglądały bożonarodzeniowe obchody na średniowiecznym Wawelu?

Świąteczna dekoracja na królewskim dworze

W czasach średniowiecza Wawel zyskał na znaczeniu jako rezydencja królewska. W okresie Bożego Narodzenia sale i komnaty zamku były ozdabiane luksusowymi tkaninami, zielonymi gałązkami, a kominy zdobiły wianki wykonane z mchu, jodełki i suszonych owoców. Świeczniki z żelaza i mosiądzu rozświetlały przestronne wnętrza, dodając im uroku i magicznego klimatu.

Królewskie ucztowanie

Boże Narodzenie to czas, kiedy na królewskich stołach gościły wykwintne potrawy. Kuchnia Wawelska prezentowała bogactwo smaków, łącząc lokalne składniki z wpływami kuchni europejskich dworów. Na stołach królowały pieczone karpie, dziczyzna w sosach korzennych, pierogi nadziewane grzybami, a także miodowe pierniki i mazurki z bakaliami.

Krolewska liturgia i tradycje religijne

Boże Narodzenie na Wawelu było również czasem dla liturgii i tradycji religijnych. Krolewska kaplica tętniła życiem podczas mszy świątecznych, a śpiew kolęd i pieśni bożonarodzeniowych pełnwyiał zamkowe mury. W średniowieczu znano już zwyczaj dzielenia się opłatkiem.

Średniowieczne zabawy i rozrywka

W czasie Bożego Narodzenia na Wawelu nie brakowało rozrywki. Królewscy dworzanie uczestniczyli w tradycyjnych, średniowiecznych zabawach, takich jak tańce, gry planszowe i inscenizacje świątecznych opowieści. Również turnieje rycerskie czy pokazy umiejętności artystycznych dostarczały rozrywki mieszkańcom zamku.

Boże Narodzenie dla Wszystkich

Boże Narodzenie obchodzono nie tylko na zamku. Kupcy, rzemieślnicy i zwykli mieszkańcy wspólnie obchodzili święta, uczestnicząc w mszach, kolędowaniu oraz tradycyjnych festiwalach.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka