sobota, 2 stycznia 2021 18:36

Starosta z PiS zaszczepił się poza kolejką. Wyrzucili go z partii

Autor Tomasz Stępień
Starosta z PiS zaszczepił się poza kolejką. Wyrzucili go z partii

Tomasz Staniek, starosta opatowski, ostatniego dnia starego roku zaszczepił się na Covid. Nie spodziewał się, że to zdarzenie przyniesie mu rozgłos na całą Polskę. Ale przyniosło też kłopoty.

Starosta nie należy bowiem do grupy „zero” – personelu medycznego, który miał być szczepiony w pierwszej kolejności. Starosta Staniek sam pochwalił się zaszczepieniem na swoim fanpagu. – Czujemy się wyśmienicie, a najważniejsze, że zabezpieczamy naszych najbliższych. Za 3 tygodnie kolejna dawka. Zachęcamy do takich samych decyzji – napisał. Ale po ostrej krytyce i pytaniach o to, czy jest lekarzem, wpis szybko usunął.

Być może to zdarzenie pozostałoby niezauważone, ale po wielkiej aferze z zaszczepieniem aktorów i celebrytów poza kolejnością w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, rząd nie może pozwolić sobie kolejne wpadki, bo oznaczałyby one wizerunkową katastrofę.

W ratowanie sytuacji zaangażowani są kolejni ministrowie, a nawet premier Morawiecki. – Każda dawka szczepionki przekazana z naruszeniem harmonogramu to dawka, której może zabraknąć potrzebującym. Placówki, które dopuściły tego procederu i osoby, które wykorzystują swoją pozycję do uzyskania szczepionki poza kolejnością szkodzą Narodowemu Programowi Szczepień – to ostatni komentarz premiera do bieżącej sytuacji.

I w tej sytuacji starosta – jako członek PiS – stał się sporym obciążeniem. Dlatego został, jak to barwnie nazwał Joachim Brudziński wyrzucony z partii „na zbity pysk”. Na razie z partii, ale to może być dopiero początek kłopotów starosty. Brudziński sugeruje bowiem, że może stracić też stanowisko. Do tego co prawda potrzebne jest posiedzenie rady powiatu, ale jak już do niego dojdzie, z odwołaniem nie będzie problemu. PiS ma w radzie 9 na 17 mandatów.

Wyrzucenie starosty Stańka z partii potwierdził też Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. – Pan Starosta Tomasz Staniek uchwała Zarządu Okręgowego okreg nr 33 PiS Kielce został usunięty ze struktur PiS. Zasady obowiązują wszystkich – napisał w mediach społecznościowych.

Fot: Facebook/Tomasz Staniek

Polska

Polska - najnowsze informacje