czwartek, 29 sierpnia 2019 09:37

Sukcesy żywczańskich łuczniczek

Autor Jakub Tomasik
Sukcesy żywczańskich łuczniczek

W dniach 24-25.08.2019 r. W Głuchołazach odbyły się Mistrzostwa Polski Młodziczek w Łucznictwie. Zawodniczki z regionu pokazały się z bardzo dobrej strony, i zapewniły sobie tytuł Mistrzyń Polski Młodziczek.

Joanna Bargiel i Maja Rakowska MISTRZYNIAMI POLSKI MŁODZICZEK w Łucznictwie

Z udziałem 215 zawodniczek i zawodników z całego kraju, odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików na rok 2019. Największą niespodziankę mistrzostw sprawiła 15-letnia mieszkanka Pewli Ślemieńskiej Joanna Bargiel, która wygrała 2 dniową konkurencją wśród młodziczek w strzelaniu konkurencji 2x50m + 2x30m.
Joanna jest zawodniczką żywieckiego Łucznika od roku 2017. Następną zawodniczkę, która reprezentowała klub UKS Tramp Jarosław – Brudek Martyna pokonała o 9 pkt. Zawodniczka z Jarosławia prowadziła po 1 dniu strzelań przed żywiecką zawodniczką, która zajmowała 3 miejsce. Joanna Bargiel jest absolwentką Gimnazjum w Pewli Ślemieńskiej a od 1.09.2019r. jest uczennicą LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Żywieckich Habsburgów. Wśród młodziczek młodszych bezkonkurencyjna okazała się 14-letnia żywczanka Maja Rakowska, która zdecydowanie pokonała swoje rywalki. 2 następne medalistki reprezentowały klub UKS Grot Ruda Śląska. W konkurencji drużynowej Łucznik Żywiec zdobył srebrny medal. Żywczanki występowały w składzie: Maja Rakowska, Patrycja Nowak, Oliwia Strzałka, Amelia Knapek. Złoty medal zdobyły zawodniczki z Rudy Śląskiej. Żywieccy chłopcy zaprezentowali się słabiej i tylko drużyna młodzików w składzie: Leonard Stopczyk, Filip Kastelik, Kazimierz Wider zdobylła punktowane 5 miejsce. Pozostali zawodnicy indywidualnie znaleźli się poza „10” najlepszych.

Joanna Jurasz – 18 letnia juniorka Łucznika Żywiec – 5-tą zawodniczką Mistrzostw Świata Juniorów w Madrycie

W dniu 25.08.2019 w Madrycie zakończyły się zawody trwające 6 dni Mistrzostwa Świata Juniorów. Joanna Jurasz wraz z Kamilą Napłoszek z Marymont uWarszawa i Marleną Kocaj z Resovii Rzeszów zdobyły w strzelaniu drużynowym bardzo wysoką 5 lokatę na świecie po przegranym pojedynku barażowym z Ukrainą 4 do 5pkt. w strzelaniu konkurencji olimpijskiej 70m. Polki uzyskały 25pkt. a rywalki 27pkt. przy stanie remisowym po 4 setach 4 do 4 pkt.. Polki zajmujące 14 lokatę po strzelaniach kwalifikacyjnych sprawiły największą niespodziankę Mistrzostw pokonując w 1/8 finału drużynę Chin, która zajmowała 3 miejsce i Chinki były jednym z faworytów do zdobycia medali. Polki po 2 setach prowadziły z Chinkami wynikiem 4 do 0pkt. następnie Chinki wygrały 2 sety i stan pojedynku był remisowy 4 do 4pkt. Wówczas sędzia zawodów zarządza baraż w którym każda z zawodniczek strzela po 1 strzale. Polki uzyskały trafienia: 9,9,8 a Chinki 9,8,8 i tym samym o 1 pkt. wygrały z Chinkami awansując do „8” najlepszych. Wcześniej w Pucharze Europy polki zdobyły srebrny medal strzelając w tym samym składzie z Karoliną Jurasz. Jest to najlepszy rezultat sportowy 18 letniej zawodniczki z Żywca, która zajmuje się łucznictwem od 5 lat. Żywieccy juniorzy Oskar Kasprowski i Filip Łazowski spisali się w Madrycie poniżej oczekiwań zajmując indywidualnie odległe miejsca a drużynowo z miejsca 13 po kwalifikacjach przegrali z drużyną Belgii w 1/12 wynikiem 2 do 6pkt. zajmując miejsce dopiero 17. Po lipcowym brązowym medalu w Bukareszcie na Pucharze Europy Juniorów liczyliśmy na miejsce w „6” najlepszych drużyn na świecie.

Niespodziewani goście na IV Rundzie Ekstraklasy kobiet i mężczyzn

W Żywcu na torach łuczniczych LKS „Łucznik-Żywiec” odbyła się IV Runda Pucharu Polski Seniorów i IV Runda Ekstraklasy kobiet i mężczyzn. Niespodzianką zawodów był udział w nich 4 czołowych zawodniczek Korei Południowej, która jest potęgą w światowym łucznictwie od 20 lat.

Wśród kobiet w Żywcu wygrała Koreanka Jeon Nayeong ale 2 miejsce zajęła Natalia Leśniak a 3 Sylwia Zyzańska. Następnie miejsca 4,5 i 6 Koreanki: Choi Yeji, Seong Heygyung, Lee Yunah 7 była Wioleta Myszor a 8 Kamila Napłoszek.
Wśród mężczyzn wygrał Filip Łazowski przed Sławomirem Napłoszkiem z Marymontu Warszawa, a 3 był Oskar Kasprowski. W Ekstraklasie kobiet i mężczyzn wygrał Łucznik Żywiec. W pojedynku drużynowym kobiet żywieckie łuczniczki sprawiły ogromną niespodziankę wygrywając z faworytkami z Korei Południowej wynikiem 6 do 2 pkt,  w 4 setach. Żywczanki strzelały w składzie: N. Leśniak, S. Zyzańska, W. Myszor.

Żywiec - najnowsze informacje