sobota, 25 września 2021 08:27

Światowy Dzień Rzek co to za święto ?

Autor Artykuł partnera
Światowy Dzień Rzek co to za święto ?

W tym roku Światowy Dzień Rzek, czyli 26 września, celebrujemy nad Odrą w Chobieni i Lubiążu. Tegoroczne hasło to: „Dajmy przestrzeń rzekom - ludziom bezpieczeństwo”. Dziennikarzy zapraszamy na wydarzenie główne, w niedzielę o 15.30.

Weekendowe wydarzenie dla całych rodzin będzie, przede wszystkim, okazją do porozmawiania o ochronie środowiska wodnego w Polsce.

Wydarzenie w Chobieni i Lubiążu organizowane jest przez Siostry Rzeki, Fundację Greenmind, Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz WWF Polska wraz z partnerami: Stowarzyszeniem LGD Kraina Łęgów Odrzańskich, Fundacją Lubiąż, Fundacją Ekologiczną “Zielona Akcja”, Fundacją Statek Kultury, Magovox, Dźwikowy Szlak Odry, CSW Wiewiórka. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Burmistrza Gminy Wołów oraz Koalicji Ratujmy Rzeki.

Wolna rzeka

Dlaczego świętujemy nad Odrą? Bo to ta rzeka w 2015 r., w wyniku m.in. działań WWF Polska, odzyskała przestrzeń zalewową na obszarze ponad 600 hektarów. W dolinie środkowej Odry udało się połączyć ochronę przeciwpowodziową z ochroną przyrody. To pierwsze w Polsce proekologiczne rozwiązanie przeciwpowodziowe na taką skalę. Poprawiło się bezpieczeństwo powodziowe okolicznych mieszkańców, a rzeka odzyskała część swoich terenów zalewowych, co pozwoliło na odtworzenia cennych siedlisk łęgowych.

Jak WWF walczy o rzeki

Aby zapobiec degradacji środowiska wodnego angażujemy się w akcje związane przede wszystkim z budowaniem tarlisk oraz udrażnianiem betonowych barier. Mówimy o nietrafionych i zwyczajnie szkodliwych pomysłach na inwestycje z zakresu hydroenergetyki. Nagłaśniamy złe praktyki. Apelujemy do władz i samorządów o dobre i proekologiczne rozwiązania dla rzek. Skupiamy się również na edukacji ludzi i ich aktywizacji (projekt Strażnicy Rzek). Namawiamy, aby nieść pomoc rzekom cały rok!

Plan wydarzenia SOBOTA - Chobienia 14.30
Spacer po łęgach odrzańskich z przyrodnikiem Andrzejem Ruszlewiczem
Uwaga: liczba uczestników ograniczona, zapisy: spacernadodre@gmail.com 19.00
Słuchowisko - rzeczne podcasty
Miejsce: Statek Kultury, przystań w Chobieni NIEDZIELA - Lubiąż 12.00
Warsztaty dla dzieci i dorosłych - przygotowania do happeningu, Siostry Rzeki
W trakcie - poważne rozmowy o tym dlaczego rzeki potrzebują przestrzeni i jak wały tylko pozornie nas chronią przed powodziami
Miejsce: Park przy klasztorze Cystersów 15.30
Happening Sióstr Rzek “Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom - bezpieczeństwo” oraz premiera “Pieśni dla Odry”
Miejsce zbiórki: Park koło klasztoru Cystersów. Miejsce happeningu - ostroga i plaża nad Odrą za ośrodkiem zdrowia w Lubiążu 18.00
Koncert “Muzyka łęgów”, Michał Zygmunt,
Miejsce: Kościół w klasztorze Cystersów

Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/555971782127518?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

Ekologia - najnowsze informacje