niedziela, 24 stycznia 2021 16:11

Szczepienia: Terminy do końca marca wyczerpane. Minister: Seniorzy, zostańcie w domach

Autor Tomasz Stępień
Szczepienia: Terminy do końca marca wyczerpane. Minister: Seniorzy, zostańcie w domach

– W tej chwili nie mamy wolnych terminów – powiedział dziś na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera odpowiadający za szczepienia w Polsce.

Jutro rozpoczynają się szczepienia seniorów 70+ w ramach Narodowego Programu Szczepień. Ale ci, którzy jeszcze na szczepienia się nie zapisali, będą musieli poczekać. Najwcześniej – do końca marca. Na szczepienia zarejestrowały się 3 mln osób i tylko tyle w ciągu najbliższych dwóch miesięcy będziemy mogli zaszczepić. W tej chwili nie ma już wolnych szczepionek ani wolnych terminów. – W tej chwili nie mamy wolnych terminów. To wynika z braku szczepionek. Dlatego apelujemy do seniorów, aby jutro zostali w domach i nie szli do przychodni. Wszystkie terminy do marca zostały już zarezerwowane, wszystkie szczepionki zostały rozdysponowane – powiedział Dworczyk.

Jak powiedział minister, zgodnie z umową wynegocjowaną przez KE z dostawcami, Polsce przysługuje liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie w najbliższym czasie 3,1 mln Polaków.

Michał Dworczyk apelował także do seniorów, aby zrezygnowali z samodzielnego zapisywania się na szczepienia w przychodniach. – Wiem, że część osób przyzwyczajona jest do tego, by samodzielnie zgłaszać się do przychodni, ale w dzisiejszych czasach to jest narażanie się osób starszych na kontakt z chorymi. Zostańmy w domu i wykorzystajmy inne możliwe kanały, o których mówiłem.

Polska

Polska - najnowsze informacje