poniedziałek, 17 stycznia 2022 13:02

Szczepionka Nuvaxovid przeciw Covid-19 będzie dostępna w Polsce. Co o niej wiemy?

Autor Katarzyna Jamróz
Szczepionka Nuvaxovid przeciw Covid-19 będzie dostępna w Polsce. Co o niej wiemy?

Do obrotu w Unii Europejskiej dopuszczony został kolejny preparat przeciw Covid-19, jest nim szczepionka Nuvaxovid. To pierwszy preparat opracowany metodą tradycyjną, w którym podawany jest gotowy produkt, czyli białko. Pierwsza dostawa specyfiku jeszcze w styczniu dotrze do Polski. Czym różni się od innych szczepionek?

Nuvaxovid to piąta szczepionka, którą zalecono w UE do zapobiegania Covid-19. Jest preparatem białkowym i wraz z innymi dopuszczonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach Unii Europejskiej. Na razie została dopuszczona do podania osobom po ukończeniu 18. roku życia. Będzie aplikowana w dwóch dawkach, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

– Bezpieczeństwo i skuteczność kliniczną szczepionki oceniono w dwóch randomizowanych badaniach kliniczno-kontrolnych przy udziale ponad 45 tysięcy ochotników

– mówi cytowana przez Gazetę Wrocławską, dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyniki trzeciej fazy badania klinicznego, które zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine, wykazały, że szczepionka w ponad 90% chroni przed objawami Covid-19. Co prawda badania zostały przeprowadzone zanim pojawiła się mutacja Omikron, to późniejsze testy potwierdziły, że podanie dawki przypominającej sześć miesięcy po przyjęciu drugiej, znacznie wzmacnia odporność wobec wariantów Delta i Omikron.

Działania niepożądane szczepionki

Nuvaxovid jest ogólnie dobrze tolerowana. Przede wszystkim zalecana jest osobom z chorobami, które zostały zakwalifikowane do grupy ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci Covid-19. Skierowana jest również dla osób starszych i chorujących na schorzenia układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, otyłość oraz choroby metaboliczne i neurodegeneracyjne.

Najczęściej obserwowano łagodne, niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) o charakterze miejscowym i ogólnoustrojowym. Takich jak: tkliwość i ból w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni, głowy, zmęczenie czy ból stawów. Zaobserwowano również gorsze samopoczucie oraz nudności i wymioty. NOP miały zazwyczaj łagodne lub umiarkowane nasilenie, które ustępowały w ciągu kilku dni. Częściej występowały po podaniu drugiej dawki preparatu.

Nuvaxovid w Polsce

Polska zamówiła 4 mln dawek szczepionki, które do kraju powinny trafić jeszcze w styczniu. Część produkcji preparatu odbywa się w Polsce

Inf.: Gazeta Wrocławska

Fot.: Ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje