sobota, 13 stycznia 2024 08:00

Szefowa sztabu WOŚP: "Kraków szykuje się na walkę o zdrowe płuca"

Autor Katarzyna Domagała
Szefowa sztabu WOŚP: "Kraków szykuje się na walkę o zdrowe płuca"

28 stycznia odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem WOŚP zagra dla zdrowych płuc po pandemii. W Krakowie, jak co roku, będzie można uczestniczyć w szeregu ciekawych wydarzeń. - Finały WOŚP to wydarzenia pełne dobrej energii i kolorów, które przyciągają ludzi. Pokazujemy wtedy, jak pięknie umiemy się jednoczyć i jak wiele dobra mamy w sobie - mówi szefowa jednego z krakowskich sztabów WOŚP Edyta Biel.

Katarzyna Domagała: W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla płuc po pandemii. Dlaczego?

Edyta Biel: WOŚP jest w kontakcie z wieloma szpitalami i stowarzyszeniami, które zajmują się ochroną zdrowia w Polsce. Rocznie Fundacja dostaje tysiące wiadomości z prośbami o nowy sprzęt. W ostatnich latach sporo mówiło się o efektach zdrowotnych COVID-19, jak również jakości powietrza w polskich miastach. Kwestia ta dotyczy m.in. naszych płuc. To jeden z powodów, dla których tegoroczna zbiórka WOŚP jest właśnie przeznaczona na sprzęt dedykowany płucom. Ponadto, Fundacja WOŚP konsultowała się z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło bardzo mocno uwagę na to jakie są konsekwencje pandemii zarówno zdrowotne, jak i dotyczące sprzętu.

Grafika promująca 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy / WOŚP

O jakich konsekwencjach mowa?

Na przykład o tym, że sprzęt, bardzo mocno wykorzystywany w pandemii po prostu się zużył, jest stary. Potrzeba zatem kupienia nowych specjalistycznych urządzeń, które będą służyły przez kolejne lata. Chcę podkreślić, że pracownicy Fundacji corocznie robią odpowiedni research urządzeń oparty na badaniach i opiniach ekspertów, więc co do wysokiej jakości sprzętu nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Co więcej, Fundacja zapowiedziała, że w sprzęt chce wyposażyć wszystkie oddziały pulmunologiczne w Polsce.

To duże i ambitne wyzwanie. A jakie najważniejsze wyzwania stoją przed krakowskimi sztabami WOŚP?

Przede wszystkim zadbanie o  naszych wolontariuszy, bo gdyby nie oni, nie byłoby żadnego sukcesu Finałów. Mowa o zapewnieniu im bezpieczeństwa czy ciepłego posiłku, ale także docenienia tego co dla nas wszystkich robią i zadbania o pozytywne wspomnienia z dnia kwesty.

Wolontariusze WOŚP podczas jednego z finałów w Krakowie / Fot.: WOŚP Kraków 

A co trzeba zrobić, by zostać wolontariuszem WOŚP? Czy to skomplikowana procedura?

Tak naprawdę to bardzo prosta sprawa. Każdy, kto dysponuje chęcią i czasem, może zostać wolontariuszem WOŚP, niezależnie od wieku. Wśród naszych wolontariuszy są nawet kilkumiesięczne dzieci, które mają swoje identyfikatory i kwestują razem z rodzicami. Z drugiej strony są też starsze osoby. Obecnie, żeby zostać wolontariuszem WOŚP, trzeba zarejestrować się przez formularz na stronie WOŚP i przypisać się do konkretnego sztabu. Następnie odbywa się krótkie spotkanie z przedstawicielami sztabu. Po zatwierdzeniu kandydatury odbywa się przekazanie puszki i identyfikatora wolontariuszowi.

Jeden z najmłodszych wolontariuszy WOŚP w Krakowie z mamą / Fot.: WOŚP Kraków
Wolontariat mogą pełnić nie tylko ludzie... / Fot.: WOŚP Kraków

Czy sztaby co roku zakładają sobie cele, jeśli chodzi o kwoty?

Nigdy. Wychodzimy też z założenia, że każde wsparcie jest dla nas cenne, nawet skarbonki przynoszone przez dzieci z grosikami – po prostu wiemy, że to dar serca.

A czy to nie jest tak, że WOŚP idzie na rekord co roku?

Chciałabym podkreślić, że nie. Pomimo że te rekordy padają, nie są one naszym nadrzędnym celem.

Ale rekordy jednak padają. Ludzie uwielbiają wspierać WOŚP. Jak pani sądzi, dlaczego?

Bo widzą efekty działania Fundacji. Co roku WOŚP realizuje przecież swoje zamierzenia wyposażając szpitale w specjalistyczny sprzęt. Poza tym Finały WOŚP to wydarzenia pełne dobrej energii i kolorów, które przyciągają ludzi. Ja widzę jak te wszystkie wydarzenia wspierają i budzą w ludziach pozytywne emocje.

Puszki WOŚP w trakcie liczenia / Fot.: WOŚP Kraków

Tak sobie myślę, że Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również okazja dla Polaków, aby robić coś we wspólnym celu.

Właśnie. Pokazujemy wtedy, jak pięknie umiemy się jednoczyć i jak wiele dobra mamy w sobie.

Jeden z finałów WOŚP w Krakowie / Fot.: WOŚP Kraków

Co roku w Krakowie w związku z Finałem WOŚP odbywa się szereg wydarzeń. Co tym razem nas czeka?

Kraków w tym roku zagra absolutnie dla każdego. Fani motoryzacji mogą zajrzeć na MotoOrkiestrę pod M1 czy też wystawę aut rajdu Złombol na Placu Wolnica. Sportowców z kolei zapraszamy na Bieg Wielkich Serc oraz trening nordic walking. Lubiących gorące rytmy na maraton zumby i trening rock’n’fitness, a później koncert do Klubu Studio.

W Centrum Handlowym Serenada oraz Galerii Mozaika odbędą się duże wydarzenia z mnóstwem atrakcji. Szykuje się też kilkanaście koncertów różnych rodzajów muzyki w krakowskich klubach czy quiz muzyczny w Classic Rock Club Pub. Kinomaniacy z kolei mogą zajrzeć do Agrafki lub Kina Kika, gdzie odbędą się specjalne pokazy filmowe. Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na prelekcje i koncert swoich grup i zespołów artystycznych. Dla rodzin z dziećmi organizujemy zabawy i warsztaty plastyczne w Muzeum Inżynierii i Techniki. A jeśli ktoś lubi dobrze zjeść – na Placu Wolnica, pojawią się wspaniali kucharze, u których można będzie spróbować ciepłych pyszności, a tuż obok słodkości przygotowane przez społeczność turecką.  

Tych wydarzeń jest oczywiście więcej, a sporo z nich wciąż się klaruje i organizuje – zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.wosp.krakow.pl, gdzie codziennie aktualizujemy informacje o tym, co wydarzy się w weekend finałowy w Krakowie.

Czy obecnie sztaby krakowskie są gotowe na finał czy potrzeba jeszcze przygotowań i jakich?

Przed nami jeszcze wyjazd do Fundacji WOŚP, aby odebrać identyfikatory dla wolontariuszy. Później czeka nas składanie i plombowanie puszek. Codziennie też odzywają się nowe miejsca, nowe instytucje które chcą grać razem z Orkiestrą – a my staramy się im to umożliwić. Tak naprawdę ostatnie tematy, jak chociażby wydawanie puszek i identyfikatorów, dopinają się w sobotę przed Finałem – dopiero wtedy można będzie powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi na Finał.

Plakat 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy / WOŚP

Fot.: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka