środa, 26 maja 2021 06:54

Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej pozostaje covidowym. "To strategiczna placówka w regionie"

Autor Aleksandra Tokarz
Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej pozostaje covidowym. "To strategiczna placówka w regionie"

- Jak w soczewce skupiają się tu sprawy, którymi żyła cała Małopolska. Najpierw epidemia, która tak wiele zmieniła, ale zarazem pokazała choćby siłę szpitali powiatowych. Doskonale widać ją na przykładzie Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej – placówki, która w szczególnie szerokim zakresie – na wzór szpitali jednoimiennych – wzięła na siebie ciężar opieki covidowej w regionie. Teraz tworzenie Punktów Szczepień Powszechnych, a zarazem realizacja szerokiego planu odbudowy – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas wizyty w powiecie dąbrowskim. Poinformował jednocześnie, że dąbrowski szpital pozostanie covidowym.

- Na terenie powiatu dąbrowskiego, dzięki naszym wspólnym staraniom, utworzyliśmy dwa punkty szczepień. To szczególnie ważne, że Punkt Szczepień Powszechnych powstaje w Szczucinie, na styku trzech województw – podkreślił poseł Wiesław Krajewski.

Punkt Szczepień Powszechnych w Szczucinie jest jednym z 40, które już zostały uruchomione w Małopolsce. Działa od 12 maja i jest prowadzony przez Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczucinie. Dotychczas zaszczepiło się tam 820 osób.

Łącznie w powiecie dąbrowskim wykonano 19 490 szczepień. Osób w pełni zaszczepionych jest tu 5 919.

- Narodowy Program Szczepień przyspieszył. Niebawem liczba szczepień wykonanych w naszym województwie przekroczy 1,5 miliona. Do końca I kwartału mieliśmy ich 512 077, natomiast w kwietniu liczba ta wyniosła już 443 226, zaś od 1 maja do 24 maja – 510 482. To ważne, by na poziomie lokalnym samorządowcy stawali się ambasadorami szczepień – podkreślał wojewoda.

Zwrócił także uwagę na szczególną rolę, jaką w walce z trzecią falą pandemii odegrał szpital w Dąbrowie Tarnowskiej. - „Zdrowie i życie człowieka jest naszą największą troską” – głosi motto Szpitala. W walce z epidemią Szpital dał wyraz pełnej wierności tej dewizie. Dziękuję panu dyrektorowi Łukaszowi Węgrzynowi za tamtą śmiałą decyzję z marca, którą wspólnie podjęliśmy. Uruchamiając od 19 marca 200 łóżek covidowych, stali się państwo strategiczną placówką w regionie, wspierając także województwa ościenne – zaznaczył Kmita.

U szczytu II fali epidemii łącznie w Szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej funkcjonowało 110 łóżek. Fala III wymagała bardziej zaawansowanych działań. Decyzją Wojewody Małopolskiego Szpital został przekształcony w placówkę jednoimienną. Od 19 marca uruchomiono tu 200 łóżek covidowych, w tym 12 respiratorowych.

- Chcemy, aby szpital w Dąbrowie Tarnowskiej, który przyjął funkcję wiodącą w leczeniu Covid-19 i ma w tym doświadczenie, cały czas leczył pacjentów z subregionu - zaznaczył wojewoda. Szpitale w Tarnowie, Brzesku i Bochni ograniczają liczbę łóżek covidowych, co w efekcie zmierza do całkowitej ich likwidacji.

Tarnowski szpital św. Łukasza zamyka oddział covidowy. Gdzie będą trafiać zakażeni pacjenci?
Wiadomości Tarnów. Koronawirus. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza likwiduje oddziały, na których do tej pory leczeni byli pacjenci zakażeni koronawirusem. Wszystkie łóżka covidowe mają zniknąć do 15 maja.

Aktualnie Szpital udostępnia 175 łóżek „covidowych” (25 zostało „odmrożonych”). Według ostatniego raportu przebywało tam 56 pacjentów, w tym 8 pod respiratorem.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka