czwartek, 26 listopada 2020 12:12

Tarcza 2.0. Jaką pomoc można dzięki niej uzyskać?

Autor Wiktoria Mitura
Tarcza 2.0. Jaką pomoc można dzięki niej uzyskać?

Premier poinformował dzisiaj o wdrożeniu w życie tarczy 2.0. Pomoc ma powędrować do mniej więcej 40 branż, które zostały najbardziej dotknięte skutkami wprowadzonych obostrzeń. Będzie to przede wszystkim turystyka, gastronomia i kultura.

Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki, poinformował o wprowadzeniu tarczy 2.0. Na pomoc przedsiębiorcom przeznaczono ponad 35 mld złotych. Kto otrzyma pomoc?

Pomoc ma powędrować do mikrofirm (do 3 mld zł), małych przedsiębiorstw (do 5 mld zł) oraz średnich i dużych (od 25 do 27 mld zł).

- Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie. Ratujemy miejsca pracy. Całe branże mogłyby być zmiecione gdyby nie te rozwiązania w ramach Tarczy 2.0. - powiedział Morawiecki.

Jak mówił premier, zgłoszenia będzie można składać już w najbliższych dniach.

- To są środki finansowe z budżetu państwa polskiego, wypracowane w wyniku uzdrowienia finansów publicznych w poprzednich czterech latach. Część naszych programów musi notyfikować Komisja Europejska - dodał.

- Dziś potrzebne jest ratowanie branż w najtrudniejszej sytuacji, a w 2021 wspieranie przedsiębiorców pod względem inwestycyjnym, gospodarczym i biznesowym, a także pracowników, by Tarcza Finansowa 2.0 okazała się jak najbardziej skutecznym mechanizmem - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Polska idzie w dobrym kierunku"

- Cały świat zmaga się ze skutkami pandemii, także w obszarach gospodarczych. Widzimy po skutkach pierwszej fali, że nasze sposoby i instrumenty walki z kryzysem, przynoszą rezultaty. Wśród podstawowych parametrów ekonomicznych, gospodarczych, mamy światełka w tunelu, pokazujące, że Polska idzie w dobrym kierunku. To przede wszystkim poziom bezrobocia. Mamy do czynienia w III kwartale z przyrostem aktywności ekonomicznej ludności powyżej poziomu sprzed pandemii. To osiągnięcie musi mieć podstawową przyczynę. Jest nią, że państwo polskie nie zostawiło przedsiębiorców i pracowników samym sobie w szczycie kryzysu - powiedział na konferencji prasowej.

Premier podkreśla, że Polska nadal musi kontynuować zwolnienia ze składek na ZUS, postojowe, świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i dotacje dla mikro- i małych firm.

Sytuacja gospodarcza jest bardzo trudna

-Od wspólnej odpowiedzialności zależy, jak szybko będziemy w stanie wyjść z tego dołka. To jest mechanizm sprzężeń zwrotnych. Nie będzie inwestycji w takim rozmiarze, w jakim planujemy, jeśli nadejdzie trzecia fala. Gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy bezpośrednio powiązane ze sobą - powiedział Morawiecki.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka