sobota, 19 września 2020 13:44

Tarnów: W dzień bez samochodu miejskim rowerem będzie można podróżować za darmo

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: W dzień bez samochodu miejskim rowerem będzie można podróżować za darmo

We wtorek 22 września przypada doroczny Dzień bez samochodu. Z tej okazji użytkownicy systemu miejskiego roweru w Tarnowie będą mogli przez godzinę jeździć za darmo.

Do obchodów zwieńczenia tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22.09) włączył się operator miejskiego roweru w Tarnowie, firma Nextbike Polska, która we wtorek, 22 września zapewni dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały dzień bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak zazwyczaj – pierwsze 20 lub 30 minut.

- Można pół żartem, pół serio powiedzieć, że idea roweru miejskiego to próba wprowadzenia Dnia bez samochodu w całym sezonie rowerowym. Bo przecież chodzi o to, aby w mieście w jak największym stopniu korzystać z alternatywnych dla naszych aut środków transportu – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. – Korzystanie ze środków transportu publicznego, własnych rowerów, rowerów miejskich, elektrycznych hulajnóg czy skuterów to przede wszystkim znaczące zmniejszenie szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery i czystsze powietrze w mieście. Nie należy również zapominać, że używanie roweru to rekreacja i ruch, a te potrzebne są każdemu z nas. Więc zostawmy 22 września nasze auta w garażach i pomyślmy o tym, czy Dnia bez samochodu nie powinniśmy robić częściej.

Aby skorzystać z darmowych przejazdów w Dniu bez samochodu wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem systemu roweru miejskiego. Nie trzeba wprowadzać żadnych kodów ani wykonywać dodatkowych operacji - po prostu wypożyczamy rower. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach.

Rowery miejskie pojawiły się w Tarnowie w październiku 2018 roku. Od tego czasu zostały wypożyczone ponad 28,5 tys. razy a do systemu przyłączyło się ponad 6 tys. osób. Tarnowianie najchętniej jeździli na rowerach ze stacji Park Strzelecki i z powrotem (11,2 % przejazdów), z punktu osiedle Zielone i z powrotem (7,6 %) oraz ze stacji dworzec PKP i z powrotem (5,5%).

Tarnowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli od początku marca do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej w wersji premium bezpłatna przejażdżka trwa aż 30 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin.

inf. pras.

Tarnów - najnowsze informacje