środa, 14 lipca 2021 08:24

Tarnów wybuduje kolejne mieszkania. Kiedy będą gotowe?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów wybuduje kolejne mieszkania. Kiedy będą gotowe?

157 nowych mieszkań powstanie w najbliższym czasie w Tarnowie. Budynek przy ul. Sportowej już powstaje, a kolejne są w planach - równolegle trwają przygotowania do realizacji nowej inwestycji, którą jest zespół sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Wiemy, gdzie powstaną.

Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które zostało powołane przez Gminę Miasta Tarnowa w 1999 r., w celu realizacji polityki mieszkaniowej miasta, zwiększa swoje zasoby. - W ciągu 21 lat spółka wybudowała 12 budynków z lokalami mieszkalnymi na wynajmem. Pierwszy z nich powstał w 2001 r. na osiedlu Zielonym. Kolejne w latach 2023 - 2012 przy ul. M Dąbrowskiej i abpa J. Ablewicza. W 2015 r. spółka rozpoczęła realizację zespołu trzech budynków mieszkalnych przy ul. Sportowej w Tarnowie. Dwa z nich - łącznie 98 mieszkań - zostały oddane do użytkowania w 2017 i 2020 r - tłumaczy Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Obecnie spółka zarządza zasobem 776 mieszkań, jedno-, dwu- i trzypokojowych o łącznej powierzchni 37 tys. 261 m kw., garażami podziemnymi z 310 miejscami postojowymi i czterema lokalami użytkowymi o łącznej powierzchni 336,85 m kw.

Na tym jednak nie koniec. W najbliższym czasie TTBS wybuduje kolejne 157 mieszkań. Przy ulicy Sportowej 7B prace trwają już od kilkudziesięciu tygodni. W tym budynku znajdzie się 50 lokali mieszkalnych, a także 44 miejsca postojowe. Większość mieszkań to lokale dwupokojowe o powierzchni od 43 m kw. do 53 m kw., jednopokojowe posiadają powierzchnię od 30 do 39 m kw. Inwestycję rozpoczęto w lutym 2021 r. Termin oddania mieszkań do użytkowania planowany jest w październiku 2022 r.

- Inwestycja ma być sfinansowana preferencyjnym kredytem inwestycyjnym (4 mln 550 tys. zł), udziałem własnym, który stanowią wkłady przyszłych najemców (blisko 3 mln zł) oraz kapitałem własnym uzyskanym w drodze dokapitalizowania przez miasto (6 mln 303 zł). Środki finansowe na dokapitalizowanie spółki miasto w znacznej części uzyskało (trwa jeszcze procedura) w postaci bezzwrotnego wsparcia z BGK i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (łącznie 4 mln 896 zł). Lokale będą oddawane na wynajem - tłumaczy Ireneusz Kutrzuba.

Równolegle do tej inwestycji w planach jest kolejna - trwają przygotowania do budowy sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych w rejonie ulic Jarej - Błotnej.

W ramach tej inwestycji powstanie około 107 mieszkań od jedno-, dwu- i trzypokojowych o powierzchniach od około 35 do 70 m kw. TTBS posiada już warunki zabudowy i przystąpiło do projektowania inwestycji.

- W lipcu miasto wniosło do spółki aportem grunty przy ul Jarej—Błotnej. Planuje się jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę oraz przygotować budżet inwestycji, m.in. przy pomocy kredytu z BGK. Spółka zwróci się również do miasta o wystosowanie wniosku o wsparcie finansowe - grantu z BGK. Prezydent Roman Ciepiela skierował wniosek o udzielnie wsparcia finansowego tej inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w kwocie 3 mln 336 tys. zł - dodaje rzecznik. Projekt jest planowany do realizacji w latach 2022 – 2023 (2024).

Tarnów - najnowsze informacje