Nagrody Miasta Krakowa, przyznawane od XVI wieku, są wyrazem uznania dla osób i zespołów, które przyczyniają się do rozwoju i promocji nauki, kultury, sztuki oraz innych dziedzin życia w stolicy Małopolski. W tym roku laureaci odbiorą wyróżnienia podczas gali zaplanowanej na 17 grudnia.
Pierwszym wyróżnionym w 1535 roku był Mikołaj Jaskier za kodyfikację prawa miejskiego. Regularne przyznawanie nagród rozpoczęło się w 1930 roku, a po przerwie spowodowanej II wojną światową, tradycja została wznowiona w 1945 roku. Obecnie nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe. W przeszłości wśród nagrodzonych znalazły się takie postacie, jak: Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Grzegorz Turnau czy zespoły badawcze specjalizujące się w terapii przeciwnowotworowej i językoznawstwie.
Tegoroczni laureaci
Kultura i sztuka
W tej kategorii wyróżniono prof. Emila Orzechowskiego, specjalistę w dziedzinie zarządzania kulturą i teatrologii, oraz Beatę Rybotycką-Jasińską, aktorkę i wokalistkę związaną z krakowskimi teatrami.
Nauka i technika
Nagrody otrzymały trzy zespoły badawcze:
- Zespół prof. Jacka Purchli w składzie: dr hab. Krzysztof Broński, dr hab. Andrzej Laskowski, dr Dominika Hołuj, dr Piotr Miodunka, dr Joanna Sanetra-Szeliga, dr Michał Wiśniewski za monografię poświęconą transformacji Krakowa i miast Europy Środkowej.
- Zespół dr. Przemysława Grudnika za przełomowe badania nad mechanizmem hypuzynacji, które mogą wpłynąć na rozwój terapii nowotworowych i neurodegeneracyjnych.
- Zespół dr Agnieszki Polończyk-Sudoł za analizy przestrzenne poczucia bezpieczeństwa w Krakowie.
Prace dyplomowe
W tej kategorii nagrodzono Bożenę Bobę-Dygę za pracę o aranżacji konserwatorskiej oraz Justynę Kocik-Król za badania nad bioaktywnością inhibitorów PD-1/PD-L1.
Laureaci, obok medalu i dyplomu, otrzymają także nagrodę finansową. Uroczystość odbędzie się 17 grudnia, podkreślając prestiż i znaczenie tego wydarzenia w życiu miasta.
Fot.: krakow.pl/Wiesław Majka