czwartek, 13 lipca 2023 08:27

Tłumy ściągnęły do Proszowic. Za nami 6 Rajd Klasyków [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
Tłumy ściągnęły do Proszowic. Za nami 6 Rajd Klasyków [FOTO]

Plac targowy EkRol w Proszowicach, piękna pogoda i niesamowite zabytkowe samochody oraz motocykle. Pasjonaci Gratów Proszowice – nieformalna grupa miłośników dawnej motoryzacji – już po raz 6 zorganizowali Rajd Klasyków - rajd turystyczno – krajoznawczy dla pojazdów wyprodukowanych do 1991 roku. Jak co roku, wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników motoryzacji i nie tylko.

Do Proszowic po raz kolejny licznie zjechały rajdowe załogi m.in. z Nowego Sącza, Andrychowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Myszkowa, Czechowic Dziedzic, Tarnowa, Skawiny, Brzeska, Gliwic, Tych, Wiślicy, Skawiny, Krakowa i wielu innych i tylko 3 załogi z gminy Proszowice.

Na starcie imprezy można było podziwiać niesamowite, wiekowe pojazdy jak np. Fiat 130 Pinifarina Coupe z 1973 r., Citroen 2CV z 1984 r., Syrena 104 z 1971 r., Warszawa 223 z 1970 r., Toyota Corolla Coupe z 1972 r., Trabant 601 z 1968 r., Pickup GMC z 1974 r., i wiele innych pięknych maszyn. Lista uczestników zamknęła się na 42 załogach, z czego na skutek awarii do mety nie dojechały 3 pojazdy.

Uczestnicy Rajdu mieli do pokonania malowniczą trasę liczącą 75 km, wiodącą przez powiat proszowicki oraz powiat krakowski. Podczas jazdy z mapą drogową, rajdowe ekipy mogły podziwiać m.in.: miejsce gdzie w pierwszej połowie XX w. działała kopalnia siarki w Posądzy; zabytkowy, murowany dwór Woźniakowskich z 1923 roku przy DPS Łyszkowice; zespół dworski wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku w Czulicach; drewniany kościół z 1547 roku w Czulicach; dwór w Baranówce z 1926 roku; drewniana kaplica z XVII wieku w Wilkowie; najstarszy zachowany dwór drewniany w Polsce najprawdopodobniej w 1673 roku w Goszycach; kolejny dwór w Goszycach z 1897 roku, drewniany kościół z 1623 roku w Biórkowie Wielkim; dwór z 1921 roku w Wierzbnie oraz na mecie Rajdu w Karwinie Izbę Pamięci zorganizowaną przez stowarzyszenie Bojowe Schrony Proszowice.

Przejechanie trasy rajdu to jednak nie koniec atrakcji. Organizatorzy przygotowali dla uczestników klika konkurencji: symulator dachowania i symulator zderzeniowy (próba zorganizowana przez OSK PIK Ryszard Mazurek; z zakresu pierwszej pomocy – układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej; jazda na rowerze typu tandem; układanie 1 ścianki kostki Rubika na czas; jazda egzaminacyjna nauką jazdy z manewrami parkowania przodem, tyłem i jazda po łuku, odgadnięcie rozmiaru klucza mając jedynie nakrętkę; zebranie znaczników – pieczątek na kartę drogową; próba sportowa własnymi pojazdami (plac targowy Ekrol w Proszowicach) oraz zadanie nieobowiązkowe – zwariowane zdjęcie z trasy rajdu.

Warto wspomnieć, że w trakcie rejestracji prowadzona była zbiórka na wsparcie działalności zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Bojowe Schrony Proszowice – udało się zebrać 1701 zł.

Na mecie rajdu każda załoga otrzymała pamiątkowy dyplom oraz bigos przygotowany przez  panie z KGW w Karwinie.

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka