wtorek, 29 listopada 2022 10:43

To nagranie jest absolutnym unikatem. Zarejestrowano jak niedźwiadek zapada w zimowy sen [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
To nagranie jest absolutnym unikatem. Zarejestrowano jak niedźwiadek zapada w zimowy sen [WIDEO]

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem lądowym w Polsce i w Europie, którego sposób funkcjonowania jest niezwykle ciekawy. Niewątpliwie jednym z ulubionych zajęć tego ssaka jest sen, dlatego poniższe nagranie to prawdziwy unikat, który trzeba zobaczyć.

Ujemne temperatury na zewnątrz, to dla niedźwiedzi gigantyczny znak, że nadeszła pora zapaść w zimowy sen. Przynajmniej w teorii, ponieważ wielu badaczy tych niezwykłych drapieżników, uważa, że trafniejszym określeniem będzie „drzemka”.

Niedźwiedzie w trakcie swojej hibernacji potrafią się wybudzić, chociażby po to, aby coś zjeść. Mało tego, najzimniejszy okres w całym roku, to dla nich czas, kiedy na świat wydają swoje potomstwo. Dzieje się tak miej więcej co dwa lata.

Zwierzęta z hibernacji wychodzą również w reakcji na bodźce z zewnątrz - np. kiedy się ich dotyka, albo kiedy w otoczeniu zrobi się zbyt zimno - wtedy zwierzę musi poszukać bezpieczniejszego schronienia. Taki okres aktywności, zwany wybudzeniem śródhibernacyjnym, trwać może od kilku godzin nawet do doby.

Profil „Lasy Państwowe” cieszy się ogromną popularnością na Twitterze i trudno się temu dziwić. Autorzy często zamieszczają tam wyjątkowe nagrania, w których główną rolę odgrywają najciekawsi przedstawiciele naszej fauny. Tym razem nie było inaczej, choć trzeba uczciwie przyznać, że wideo to prawdziwy unikat.

Autorem wyjątkowego ujęcia jest Kazimierz Nóżka:

Źródło: Lasy Państwowe/Twitter (Autor: Kazimierz Nóżka)

Foto: Pixabay/poglądowe

Małopolska - najnowsze informacje