środa, 2 marca 2022 12:22

Nowy Sącz: Tylko 5 dni i aż 13 nietrzeźwych kierowców! Ile promili miał rekordzista?

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Nowy Sącz: Tylko 5 dni i aż 13 nietrzeźwych kierowców! Ile promili miał rekordzista?

Surowe konsekwencje grożą trzynastu nietrzeźwym kierującym, którzy zostali zatrzymani przez sądeckich policjantów w dniach od 24 do 28 lutego. Rekordzista jechał ulicą Młyńską w Nowym Sączu, mając w organizmie 4 promile alkoholu. Mundurowi ponawiają apel o rozwagę i zdrowy rozsądek, bo nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie na drodze.

24 lutego funkcjonariusze zatrzymali w Nowym Sączu dwóch nietrzeźwych kierowców – na ulicy Browarnej kierującego fordem, który miał w organizmie 0,7 promila alkoholu oraz na ulicy Ruchu Ludowego kierowcę volkswagenem, który miał 2,4 promila.

Następnego dnia (25 lutego) również w Nowym Sączu, tym razem na ulicy Nawojowskiej, mężczyzna kierujący citroenem spowodował kolizję z fordem. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń. Jak się okazało, sprawca miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nietrzeźwy był również kierowca peugeota, którego w piątkowe popołudnie zatrzymali do kontroli drogowej policjanci w Naszczowicach – miał 1 promil.

Nieco więcej alkoholu w organizmie, bo 1,3 promila, miał zatrzymany 26 lutego  na ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu kierowca hondy. Tego dnia na ulicy Krakowskiej funkcjonariusze zatrzymali również dwóch nietrzeźwych rowerzystów, którzy mieli w organizmie po około 1 promil alkoholu. Na obu mężczyzn zostały nałożone mandaty karne w wysokości 2,5 tys. złotych.

W niedzielne popołudnie (27 lutego) kierowca fiata w miejscowości Obidza stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie jednej z posesji. Okazało się, że miał 2 promile. Z kolei wieczorem policjanci zatrzymali następnych dwóch nietrzeźwych kierowców – mężczyzna kierujący fordem w Łącku miał 3,1 promila, a kierujący mercedesem w Piorunce 3,4 promila.

Następnego dnia (28 lutego) przed godziną 8:00 policjanci zatrzymali niechlubnego rekordzistę, który jechał BMW ulicą Młyńską w Nowym Sączu, mając w organizmie aż 4 promile alkoholu! Tego dnia w ręce funkcjonariuszy wpadł również kierowca mana w Chełmcu, który miał 2,8 promila oraz kierujący oplem w Barcicach, który miał 2,6 promila.

Teraz niefrasobliwi kierowcy poniosą konsekwencje swoich czynów. W pierwszej kolejności policjanci zatrzymali im prawa jazdy, następnie kierujący będą się tłumaczyć się przed sądem. Przypominamy, że za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów orzekany na okres od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 złotych.

Konsekwencje prawne jazdy po alkoholu to niejednokrotnie najłagodniejsza kara dla sprawców, którzy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci stale przypominają, że spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętność prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. Dlatego nigdy nie wolno siadać za kierownicą po alkoholu ani pozwalać innym na kierowanie pojazdem w takim stanie, bo to prosta droga do tragedii i wyrzutów sumienia…

– przypominają policjanci.

Inf. i foto: KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje