środa, 4 marca 2020 16:36, aktualizacja 5 lat temu

Tymbark. Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Autor Marzena Gitler
Tymbark. Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Wójt Gminy Tymbark, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark     i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku byli organizatorami gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci żołnierzy Wyklętych.

W sali biblioteki zgromadziła się tak liczna grupa młodzieży, nauczycieli, radnych i zaproszonych gości że zabrakło miejsc siedzących. Po przywitaniu zebranych przez wójta Pawła Ptaszka nastąpiło uroczyste przekazanie odlewu orła, ufundowanego przez krakowski IPN, który został zamontowany na Pomniku Ofiar II Wojny Światowej na cmentarzu parafialnym w Tymbarku przez Grzegorza Kęskę.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród rzeczowych i dyplomów dla uczestników turnieju strzeleckiego zorganizowanego z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez dyrekcję Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i Szkoły Podstawowej w Tymbarku. Akcję koordynowała animatorka strzelectwa sportowego w naszej gminie Barbara Janczy.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali bardzo ciekawego wykładu Piotra Milczanowskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie pod tytułem „Żołnierze Wyklęci na Ziemi Limanowskiej” oraz wspomnień Danuty Haśnik, nauczycielki w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku, o wujku - żołnierzu niezłomnym Franciszku Miłkowskim ps. Błysk z oddziału Skała, ze zgrupowania „Ognia”, który poległ w listopadzie 1947 roku w Wiśniowej. Była to doskonała lekcja historii dla licznie zgromadzonej młodzieży ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy i klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN.

Na zakończenie uroczystości Jan Plata ponowił apel o upamiętnienie mieszkańców gminy poległych i pomordowanych w okresie I i II wojny światowej poprzez wykonanie tablicy pamięci.

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku  przygotowała okolicznościową gazetkę ścienną pod okiem Teresy Wiśniowskiej, przeprowadzono też zbiórkę krwi, w której udział wzięli tymbarscy Strzelcy pod dowództwem plut. ZS Kacpra Kordeczki.

Licząca 50 osób reprezentacja gminy Tymbark wzięła również udział w VIII Edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym w Przyszowej na dystansie 1963 m. Dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.

Robert Nowak

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka