sobota, 6 lipca 2024 07:28

Niepołomice. Rusza remont dachu zabytkowego ratusza

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Rusza remont dachu zabytkowego ratusza

Ruszają prace związane z wymianą dachu Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach. Koszt robót to prawie 2,2 mln złotych, z czego 1,3 mln pochodzi z dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Niepołomicki ratusz to jeden z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych budynków w mieście. Zbudowany został w stylu neogotyckim w 1903 r. przez Jana Sas-Zubrzyckiego z inicjatywy ówczesnego burmistrza Władysława Wimmera.

Budynek tworzą dwa krótkie skrzydła zestawione prostopadle. W miejscu ich połączenia wyłania się wieloboczna wieża zwieńczona stromym ostrosłupowym daszkiem. Ścianę frontową wypełniają trzy przestronne okna znajdujące się ponad trójdzielnym portykiem osłaniającym główne wejście. Walorów dekoracyjnych dodaje elewacji czerwona cegła.

Obiekt został wpisany na listę zabytków województwa małopolskiego w 1994 r.

Wiem, że wymiana pokrycia dachu oznacza pewnego rodzaju uciążliwość, zarówno dla mieszkańców jak i pracowników urzędu. Remont jest konieczny z uwagi na, mówiąc wprost: przeciekający dach. Wspólnie z pracownikami staramy się zminimalizować niedogodności - mówi Michał Hebda, burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice.

Na około 5 miesięcy z użytkowania zostało wyłączone II piętro magistratu. Mieszące się tam referaty rozlokowano w innych budynkach:

  • Wydział Gospodarki Komunalnej: Laboratorium Aktywności Społecznej (ul. Bocheńska 26)
  • Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa: Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, ul. Zamkowa 5, parter, pokój nr 3
  • Podatki – sprawy związane m.in. z opłatami za odpady: parter, pokój nr 6 (obecny pokój Referatu Zamówień Publicznych)

Szczegóły na: https://www.niepolomice.eu/.../zmiana-lokalizacji.../

fot. UMiG Niepołomice

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka