środa, 11 września 2019 13:26

Uzdrowisko w Latoszynie zaparasza na otwarcie basenu i festyn

Autor Marzena Gitler
Uzdrowisko w Latoszynie zaparasza na otwarcie basenu i festyn

W najbliższą niedzielę 15 września w Latoszynie oficjalnie otwarty zostanie basen zdrojowy. To kolejny etap reaktywacji przedwojennego uzdrowiska i efekt 15 lat starań wójta Gminy Dębica, Stanisława Rokosza.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 15:00. Po oficjalnym otwarciu basenu uczestnicy otwarcia zobaczą egzoszkielet - urządzenie do reedukacji chodzenia, z którego mogą skorzystać pacjenci. Zaplanowano też wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych, bo otwarciu basenu towarzyszyć będzie festyn rodzinny.

O godz. 17:00 na terenie uzdrowiska rozpocznie się przegląd piosenki religijnej Ad Sanitatem, a o godz. 19:00 zagra zespół Strefa 50.

Nowy basen ma wymiary 8x8 metrów i trochę ponad metr głębokości. Obok jest wanna spa. Koszt wybudowania obiektu wraz ze wszystkimi koniecznymi instalacjami: wodociągową, elektryczną, gazową i wentylacyjną, a także kanalizacja sanitarna, deszczowa i technologiczna to blisko 4 mln. zł. Jednorazowo w basenie siarczkowym może przebywać 25 osób, ale po zamontowaniu dodatkowych ławek ilość miejsc zwiększy się do 40. Obok obiektu wybudowano też duży parkingu dla kuracjuszy.
Budowa basenu to element projektu rozbudowy ośrodka. Do końca 2010 roku powstanie tam amfiteatr, tężnie, pijalnie i ścieżki ruchowe. Gmina Dębica uzyskała na ten cel ponad 6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Gmina Dębica oraz Spółka Latoszyn Zdrój ma w planach również wykorzystanie wód geotermalnych z odwiertów istniejących już w pobliżu uzdrowiska. Zamiast smogu pochodzącego z tzw. niskiej emisji, kuracjusze i mieszkańcy będą się mogli cieszyć czystym powietrzem. Obniży to tez koszty funkcjonowania uzdrowiska. Energia geotermalna ma zostać również wykorzystana do kąpieli termalnych. Latoszyn Zdrój opracował już własną markę kosmetyków, na razie na bazie naturalnych, ogólnodostępnych surowców, opatrzonych logiem Latoszyna, gdyż wykorzystanie wód leczniczych, jakie znajdują się w Latoszynie, wymaga badań i zezwoleń. Można je kupić na miejscu albo w sklepie internetowym. Myśli się też o butelkowaniu wody siarczkowej, która tu występuje. „Latoszynianka” od 2020 roku ma trafić do aptek.

W celu reaktywacji Uzdrowiska Gmina Dębica wybudowała budynek Kompleksu Przychodni Zdrowia, gdzie znajdują się sale ćwiczeń, gabinety lekarskie, gabinety masażu, gabinet kinezyterapii, gabinet fizykoterapii, jak również gabinety elektromagnetyzmu, pokój badań, gabinet do terapii laserami, gabinet światłolecznictwa oraz gabinet do hydroterapii. Wartość tej inwestycji wraz z wyposażeniem wyniosła ponad 3 mln zł. Aby polepszyć warunki komunikacyjne z powstałym budynkiem i działkami w jej okolicy, Gmina Dębica wybudowała drogę, która kosztowała prawie 3 mln zł z czego 1,2 mln zł pochodziło z dofinansowania. Niestety, inwestycję w dużej mierze uszkodziła majowa powódź i obecnia trwają zabiegi o pozyskanie środków na jej odbudowanie.

Zakład Przyrodoleczniczy w Latoszynie, który na drodze konkursu prowadzi Zakład Fizjoterapii REHNOWA, już cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa. Wykonano w nim kilkanaście tysięcy zabiegów. Od ubiegłego roku zabiegi rehabilitacyjne są refundowane przez NFZ. W sierpniu br. radni uchwalili regulamin korzystania z basenu uzdrowiskowego i jacuzzi w Latoszynie, oraz cennik ze zniżkami m.in. dla seniorów, osób niepełnosprawnych wraz z opiekunem, kombatantów, krwiodawców, posiadaczy kart „Gmina Przyjazna Rodzinie 3+” oraz „Karty Dużej Rodziny”.

Za zaangażowanie w reaktywację uzdrowiska wójta Gminy Dębica Stanisław Rokosz został wyróżniony na XXVIII Kongresie Uzdrowisk Polskich zorganizowanym w Dusznikach Zdroju.

Warto przypomnieć, że Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera, czyli Świętej Góry Wiślan, na której swoją siedzibą miał pogański bożek Perun. W XIX wieku powstał tu niewielki zakład zdrojowo-kąpielowy ze źródłami siarczanowymi, z których zaczęli korzystać nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale kuracjusze, którzy przyjeżdżali tu z kraju i zagranicy.

Marzena Gitler, foto: UG Dębica

Dębica - najnowsze informacje