poniedziałek, 3 stycznia 2022 08:59

V fala w Polsce. "Scenariusz jest katastroficzny"

Autor Marzena Gitler
V fala w Polsce. "Scenariusz jest katastroficzny"

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał najnowsze dane o liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce. Poinformował też o zaobserwowanym od trzech dni wzroście nowych przypadków, co może oznaczać V falę epidemii. - Frapująca jest liczba zajętych łóżek, czyli ok. 20 tys. Jeśli w tych warunkach wystartujemy z kolejną falą, to jest to scenariusz katastroficzny - powiedział na antenie RMF FM. Dane o wzroście zakażeń potwierdzono też na Lubelszczyźnie, która może być pierwszym rejonem z V falą epidemii.

- Dane mówią o 6422 nowych przypadkach - powiedział na antenie radia RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Bardzo niepokoją go zwłaszcza dane o liczbie hospitalizowanych. - Frapująca jest liczba zajętych łóżek, czyli ok. 20 tys. Jeśli w tych warunkach wystartujemy z kolejną falą, to jest to scenariusz katastroficzny - ocenił Niedzielski. Jak podsumował minister jest o ponad 25 proc. więcej hospitalizacji , niż tydzień temu.

Niedzielski zapowiedział też wprowadzenie nowych restrykcji, jeśli trend wzrostowy się utrzyma. - Możecie państwo się spodziewać kolejnych decyzji, jeśli trend wzrostowy się utrzyma. Ewentualne restrykcje mogą dotyczyć np. zamykania galerii handlowych - powiedział minister zdrowia.

Jeśli chodzi o zgony w dzisiejszym raporcie, jest ich 9 o czym z kolei poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

V fala w lubelskim

Warto dodać, że województwem, w którym już można mówić o V fali koronawirusa jest województwo lubelskie. W województwie tym w Sylwestra pierwszy raz od listopada odnotowano wzrost nowych przypadków. Informację tę przekazała w niedzielę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. W rejonie 31 grudnia potwierdzono pierwszy wzrost zakażeń od 19 listopada licząc tydzień do tygodnia. 1 stycznia wzrost zakażeń w tym województwie był na poziomie 58 proc. a 2 stycznia 54 proc. - Oznacza to prawdopodobnie początek piątej fali w województwie lubelskim - oceniła rzeczniczka.

Polska

Polska - najnowsze informacje