poniedziałek, 25 stycznia 2021 11:17

W Tarnowie powstaną „kieszonkowe parki”? Wszystko z myślą o zieleni

Autor Aleksandra Tokarz
W Tarnowie powstaną „kieszonkowe parki”? Wszystko z myślą o zieleni

Parklety – czyli „kieszonkowe parki” to zdobywające coraz większą popularność na świecie miejsca przeznaczone do odpoczynku. Takie mają powstać w Tarnowie. Na początek - ulica Wałowa.

Pomysł „kieszonkowych parków” narodził się w San Francisco. W Polsce pierwszy park tego typu powstał w Łodzi. Wykonawca, który zaprojektuje trzy parklety na ulicy Wałowej w Tarnowie został już wyłoniony.

- W Tarnowie mamy sporo zieleni: mamy blisko 170 hektarów miejskich terenów zielonych, 263,3 hektarów lasów i 160 hektarów ogrodów działkowych. Niemniej w ścisłym centrum miasta tej zieleni jest mniej i ten stan rzeczy chcemy sukcesywnie zmieniać, zaczynając już od wiosny – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. – Służyć temu będzie cały kompleks działań.

Zarząd Dróg i Komunikacji planuje wykonanie trzech parkletów na ulicy Wałowej: w sąsiedztwie ul. Goldhammera, nieopodal powstającego centrum multimedialnego i obok KRUS-u. Pierwszy ma mieć układ figur geometrycznych, o różnych wysokościach. Dwa kolejne będą miały formę półotwartą, przypominającą kształt liter C lub L.

Wszystkie będą wyposażone w miejsca do siedzenia, donice z drzewami lub kwiatami, kosze na śmieci. Wykonawca ma przedstawić po trzy propozycje dla każdego parkletu, uwzględniając lokalizację, której częścią się stanie.

- Chodzi nam o to, by były to miejsca estetyczne i wygodne, takie w których będziemy chcieli usiąść – odpocząć, porozmawiać czy zjeść coś – tłumaczy dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji Artur Michałek.

Projekty do końca marca przygotuje firma ze Zgórska, która wygrała postępowanie przetargowe.

Drugie postępowanie przetargowe – na opracowanie koncepcji rewitalizacji całego starego miasta – zostanie powtórzone. Ma wyłonić projektanta, którego zadaniem będzie zaproponowanie nowego wizerunku nie tylko ul. Wałowej, ale również Szerokiej, Bernardyńskiej, górnego odcinka Lwowskiej, placu Drzewnego i Kołłątaja, a także górnej części Dąbrowskiego oraz Kupieckiej, Wielkich Schodów i placu Ofiar Katynia.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje