środa, 14 kwietnia 2021 16:01

W Wieliczce powstaje dworzec inny niż wszystkie. Kiedy otwarcie?

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstaje dworzec inny niż wszystkie. Kiedy otwarcie?

Trwają prace wykończeniowe w budynku dworca autobusowego w Wieliczce. Obiekt z charakterystycznym kolorowym dachem z herbem miasta budowany jest w oparciu o zalecenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Budynek dworca autobusowo-kolejowego powstaje w centrum Wieliczki, na miejskim parkingu przy ul. Dembowskiego, przy stacji PKP Wieliczka – Rynek – Kopalnia. Widać go z daleka, bo uwagę zwraca jego charakterystyczny pokryty kolorową dachówką dach. Żółta, zielona, czerwona i czarna dachówka tworzy ukośną kratę, a po środku ułożono z niej gigantyczny herb Wieliczki, wykonany z dachówek żółtych i niebieskich płytek.  

Jak wyjaśnia magistrat stylizowany na zabytkowy budynek wykonano ściśle według zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków. To jemu zawdzięcza swój kształt oraz detale architektoniczne.  

Dworzec w wersji konserwatorskiej jest też droższy niż pierwotnie zakładano i pochłonie ok. 5,5 mln zł).

Obecnie trwają już prace wykończeniowe w budynku. Na powierzchni ok. 600 mkw. na parterze będzie zlokalizowana poczekalnia dla pasażerów wraz z częścią sanitarną. Na piętrze z kolei przewidziano pomieszczenia administracyjne, związane z obsługą dworca oraz z przeznaczeniem dla kierowców, a także punkty gastronomiczne i usługowe.

Inwestycja, to część kilkuetapowego projektu, który jest prowadzony przez Gminę Wieliczka przy wsparciu środków unijnych przeznaczonych na zintegrowane inwestycje terytorialne.

Dworzec ma być gotowy do użytkowania w okresie wakacyjnym.

foto: UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje