sobota, 23 kwietnia 2022 09:33

W Wieliczce powstały dwie budki bookcrossingowe. Dadzą książkom nowe życie

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstały dwie budki bookcrossingowe. Dadzą książkom nowe życie

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Międzynarodowego Dnia Ziemi w Wieliczce otwarto dwie budki bookcrossingowe – tzw. Punkty Wędrujących Książek, w których już można znaleźć bezpłatne lektury.

Celem akcji jest wprowadzenie do obiegu jak największej liczby książek, aby nadać im drugie życie. Tytuły tam znalezione można pożyczyć, a po przeczytaniu oddać lub podać dalej. Do budek można również przynosić w zamian pozycje z domowego księgozbioru. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Mediateka–Biblioteka Miejska w Wieliczce. Projekt został zrealizowany we współpracy z Eko-Wieliczka pod patronatem Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła.

22 kwietnia otwarto dwa punkty wymiany książek. Jeden z nich został zlokalizowany przy placu zabaw w Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza tuż obok Solnego Miasta, a drugi na Miasteczku Ruchu Drogowego przy ulicy Józefa Jedynaka.

W uroczystym otwarciu wziął udział Piotr Sionko, dyrektor miejskiej biblioteki oraz Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMiG w Wieliczce sprawującego jednocześnie opiekę techniczną nad projektem z ramienia Eko-Wieliczka.

Do pomocy w zapełnieniu budek z książkami zostały zaproszone wielickie przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 1. Na miejscu czekał na nich ukryty skarb, do którego zaprowadziła literacka bohaterka, Krowa Matylda. Przygody zabawnej krowy odczytały wielickie bibliotekarki.

Dzieci wzięły też udział w plenerze malarskim. Mali artyści przenieśli na płótno odnalezione w parku pierwsze zwiastuny wiosny. Po otwarciu budek i zapełnieniu ich książkami uczczono wspólnie Dzień Ziemi sadząc nowe drzewka.

Wielicka biblioteka podziękowała za udział w akcji wszystkim jej partnerom: Eko-Wieliczce oraz Miastu i Gminie Wieliczka, a także pani Annie Kmiecik z dobranowickiego Stowarzyszenia „Prometeusz”, która w minionym roku uruchomiła podobną budkę na swojej posesji. Mieszkańców zaproszono do aktywnego korzystania z Punktu Wędrujących Książek! Wielicka biblioteka zapewnia, że jako patron merytoryczny akcji zadba, aby w nowych budkach bookcrossingowych nie zabrakło interesujących pozycji książkowych.

fot. Tomasz Adamek / Mediateka–Biblioteka Miejska w Wieliczce

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje