środa, 22 grudnia 2021 11:05

Ważne zmiany w certyfikatach covidowych. Będzie ważny krócej

Autor Aleksandra Tokarz
Ważne zmiany w certyfikatach covidowych. Będzie ważny krócej

Wkrótce w życie wejdą nowe przepisy, zgodnie z którymi certyfikat covidowy oraz certyfikat po szczepieniu przypominającym będą ważne zdecydowanie krócej. O zmianach poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Rozporządzenie KE mówi o ważności certyfikatów covidowych, od 1 lutego, w okresie dziewięć miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne dziewięć miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne dziewięć miesięcy – powiedział podczas środowej konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny dziewięć miesięcy – powtórzył.

Zaznaczył, że wszystkie wcześniejsze certyfikaty też będą ważne dziewięć miesięcy.

We wtorek Komisja Europejska podała, iż przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na COVID-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez dziewięć miesięcy (270 dni) "do celów podróży wewnątrz UE", a nie, jak obecnie, przez rok. By przedłużyć ważność dokumentu konieczne będzie przyjęcie dawki przypominającej.

Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje