piątek, 3 grudnia 2021 11:20

Weekend w Tarnowie. Nie zabraknie mikołajkowych atrakcji

Autor Aleksandra Tokarz
Weekend w Tarnowie. Nie zabraknie mikołajkowych atrakcji

Ten weekend należeć będzie do festiwali. W Tarnowie trwa właśnie święto sztuki „Artfest”, „Mała Talia”, czyli teatralne wydarzenia dla najmłodszych, a w niedzielę zainaugurowany zostanie festiwal „Vitae Valor”. Nie zabraknie też atrakcji z okazji mikołajek.

W ten weekend nie lada gratka czeka na fanów roślin. W hali sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbędzie się Festiwal Roślin, czyli największy w Polsce targ z domowymi roślinami doniczkowymi. Odwiedzający będą mogli zobaczyć zarówno popularne odmiany, jak i te bardziej egzotyczne. W sobotę festiwal rozpocznie się o godz. 8 i potrwa do 20.

Ciekawe wydarzenie zaplanowano w ramach Festiwalu Artfest. W sobotę będzie okazja przenieść się do lat 90. A wszystko to za sprawą aerobiku w stylu Jane Fondy. „Ćwiczymy tak, jak ćwiczyło się kiedyś, w rytm muzyki, której słuchano wtedy!” – można przeczytać na stronie BWA, organizatora festiwalu. Uczestnikom, którzy wezmą udział w wydarzeniu, zaleca się wybór sportowego ubrania. Mile widziane są również fasony z lat 90. Trening w Ogrodzie Sensorycznym (znajdującym się w Parku Strzeleckim) rozpocznie się o godz. 12 i potrwa około 45 minut. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Baruch. Organizatorzy zastrzegają, że w razie niesprzyjających warunków do ćwiczeń trening zostanie odwołany.

W programie Artfestu znalazły się też atrakcje dla nieco młodszych uczestników, czyli „Mały Artfest”. W Pałacyku Strzeleckim zaplanowano wydarzenia „Graj i konstruuj”. W sobotę można odwiedzić Pałacyk Strzelecki i pograć. Chętni uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniało się oblicze komputerów na przestrzeni ostatnich 30 lat. Będą mieli okazję zagrać w gry stworzone przed powstaniem internetu i zobaczyć ich ewolucję do dnia dzisiejszego. Zasiądą do komputerów z początku lat 90. połączonych w sieć lokalną oraz do konsoli z retro-grami. To wydarzenie bez ograniczeń wiekowych. Tego dnia odbędą się również zajęcia z robotyki dla dzieci (o godz. 14 i 16), jednak wcześniej należy zapisać się na warsztaty. Szczegóły można na stronie BWA.

Kolejna propozycja w programie „Małej Talii” to „Księga lasu” (reż. Wojciech Graniczewski i Jan Hnatowicz). To teatralno-muzyczna baśń dla najmłodszych. W uschniętym, prastarym lesie panuje martwa cisza. Na polanę przybywa Drwal Maciej, by ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Tuż przed rozpoczęciem pracy Drwal odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi nie szanujących leśnej ciszy, aż ochrypło i w końcu straciło głos. To wtedy ze smutnego lasu odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki. Drwal postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. W czasie swojej wędrówki trafia w sidła Pająka, a także na dwór Królowej leśnych pszczół oraz do apteki Zaskrońca. Przedstawienie można zobaczyć o godz. 15 w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.

Dwie godziny później, o 17, również w „Solskim” zaplanowano spektakl „Bądź taka, nie bądź taka". Jest to spektakl muzyczny, na który składają się nowe aranżacje największych przebojów z repertuaru Kory i zespołu Maanam w wykonaniu Karoliny Gibki, która w wizualizacjach filmowych wciela się w rolę legendarnej wokalistki. Na scenie towarzyszy jej gitarzysta. W spektaklu usłyszmy m. in.: "Stoję, stoję, czuję się świetnie", "Bądź taka, nie bądź taka", "Oddech szczura", "Ta noc do innych jest niepodobna", "Jesteśmy ze stali", "Taczi, tacz", "Nocny Patrol", "Boskie Buenos". Spektakl w reżyserii Joanny Satanowskiej to nie tylko opowieść o jednej z najbardziej barwnych postaci polskiej sceny muzycznej, ale także o godnej naśladowania postawie niezłomności, bezkompromisowości i konsekwencji w walce z przeciwnościami losu, systemem i politycznymi naciskami oraz własnymi słabościami.

Wieczorem, o godz. 18 odbędzie się spotkanie pod Bimą, gdzie zostanie zapalona kolejna świeczka, symbolizująca świętowanie Chanuki. Spotkanie na tarnowskiej starówce będzie okazją, by dowiedzieć się więcej o tym żydowskim święcie.

Z kolei o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce rozpocznie się koncert Queen Symfonicznie. Jak zapowiadają organizatorzy, znany repertuar nabierze nowych barw dzięki rozbudowanym aranżacjom. Będzie to show łączące nieśmiertelną muzykę zespołu Queen z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry Alla Vienna. Dwugodzinny spektakl podzielono na dwie części z najsłynniejszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetni także występ solisty wcielającego się w rolę Freddiego Mercury’ego. Zespół wystąpi z najnowszym programem, do którego włączono nowe utwory w aranżacjach na 10 instrumentów.

NIEDZIELA

O godz. 9 wystartuje kolejny Bazar na Starówce. Na placu handlowym Burek odbędzie się sąsiedzka wyprzedaż. Co tym razem będzie można upolować? Pojawią się zapewne świąteczne akcenty, antyki, wyroby handmade, zabawki, przedmioty retro. Warto osobiście odwiedzić wystawców i wyszukać perełki, których na co dzień nie można znaleźć w sieciówkach. Bazar potrwa do godz. 13.

Festiwal Roślin odbywać się będzie także w niedzielę. Halę PWSZ można odwiedzić w godz. od 10 do 18. Wstęp jest bezpłatny.

Spektakl „Księga lasu” będzie grany w tarnowskim teatrze również 5 grudnia. Początek o godz. 15. O godz. 17 zaplanowano przedstawienie „Bądź taka, nie nie bądź taka”.

Kolejna propozycja na niedzielne popołudnie to spotkanie ze… świętym Mikołajem w Pałacu Młodzieży. Po wieloletniej przerwie do „Pałacu” wraca zabawa choinkowa dla dzieci. W programie wydarzenia znalazły się m.in. bożonarodzeniowe piosenki i konkursy z nagrodami. Start imprezy o godz. 16.

Również o tej samej porze zaplanowano kolejną odsłonę z cyklu Cinemarzenie. Publiczność zgromadzona w kinie przy Staszica będzie mogła obejrzeć film „Spencer” w reż. Pablo Larraína. To opowieść o Dianie, a właściwie wycinek historii z burzliwych losów żony księcia Walii. W małżeństwo księżnej Di i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót.

O godz. 18 rozpocznie się świętowanie w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Odbędzie się tam koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia działalności Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Tym razem koncert odbędzie się w klimacie argentyńskich rytmów. Orkiestra zabierze publiczność w muzyczną podróż do królestwa tanga. Skoro o tangu mowa, w programie nie może zabraknąć utworów Astora Piazzolli. W ten sposób artyści chcą złożyć hołd w stulecie urodzin Argentyńczyka. Ten podwójny jubileusz uświetnią znakomici soliści – „specjaliści od tanga” – Klaudiusz Baran i Michał Nagy. W tym roku Tarnowska Orkiestra Kameralna rozpoczęła nagrania do płyty „Centenario” z utworami Piazzolli w wykonaniu wspomnianego duetu bandoneonowo-gitarowego.

Z kolei o godz. 18 w Centrum Sztuki Mościce zostanie zainagurowany festiwal „Vitae Valor” („Wartość życia”). Trwająca osiem dni impreza skupia środowisko ludzi, którzy stawiają pytania i wspierają kulturę dialogu. Organizatorzy stawiają pytania o jej granice – gdzie one są, jak o wolność walczyć i jak jej nie zmarnować, Czym jest wolność artystyczna, twórcza, a także polityczna i gospodarcza? O godz. 18:30 zaplanowano wykład Łukasza Lamży, dziennikarza naukowego i filozofa przyrody. Autor książki „Światy równoległe” wygłosi wykład „Ostatni bastion wolności – kosmos”. Natomiast o 19:15 rozpocznie się koncert „Nasza wolność”. Na scenie pojawi się Aleksandra Nizio, zwyciężczyni piątej edycji The Voice of Poland. Podczas jej występu będzie można usłyszeć ponadczasowe hity – „Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, „Wracam do domu" Justyny Steczkowskiej, „Skyfall" Adele, „Psalm dla stojących w kolejce" Krystyny Prońko, „O niebo lepiej" Mietka Szcześniaka.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje