wtorek, 14 grudnia 2021 08:40

Weryfikacja certyfikatu szczepienia? Projekt zdradza plany rządu

Autor Mirosław Haładyj
Weryfikacja certyfikatu szczepienia? Projekt zdradza plany rządu

W związku z czwartą falą epidemii koronawirusa nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń zakłada ich przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. W dokumencie zawarto informację dotyczącą weryfikacji odbytego szczepienia.

Oprócz przedłużenia obostrzeń w projekcie rozporządzenia zawarto informację na temat szczepień. Okazywanie dokumentu potwierdzającego przyjęcie preparatu nadal będzie miało charakter dobrowolny. Usługodawca lub organizator wydarzenia nie ma prawa żądać takiej informacji. Oznacza to, że każda osoba może tego odmówić, ale wówczas będzie jej dotyczył określony w rozporządzeniu limit.

– Biorąc jednak pod uwagę wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości dokonywania przez osobę zobowiązaną do przestrzegania limitu określonego w rozporządzeniu – w sytuacji osiągnięcia tego limitu – weryfikacji faktu zaszczepienia osoby wyrażającej wolę skorzystania z usługi lub uczestnictwa w wydarzeniu, w projekcie rozporządzenia zaproponowano doprecyzowanie obowiązującej regulacji w taki sposób, aby z przepisu jednoznacznie wynikało, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19, w przypadku osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia

– wyjaśniono w projekcie.

Inf.: Polsat News

Polska

Polska - najnowsze informacje